Václav Neckář prozradil, jak se pere s následky mrtvice. Dodnes úplně neodezněly

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vaclav neckar
Zdroj: Profimedia

Psal se rok 2002, když českého zpěváka a velikána ve světě hudby postihla mrtvice. Tehdy zapomněl texty většiny svých písní, musel se učit znovu mluvit a čekal ho běh na velmi dlouho trať. Dodnes podle svých slov následky mozkové příhody úplně neodezněly.

Svědkem mozkové příhody Neckáře byl jeho bratr, který s ním seděl v autě, když se to celé stalo. „Zrovna jel po dálnici z Prahy do Litoměřic. Řídil v klidu. Já si četl noviny a akorát jsem se divil, proč nic neříká. Komentoval jsem různé politiky a čekal jsem na jeho reakci, ale žádná nepřišla. Když jsem se ho zeptal, odpověděl, že neví,“ řekl podle idnes.cz.

Bohužel až další den se přišlo na to, že se jedná o mrtvici. Právě proto možná byly následky jejího průběhu tak drastické. „Hráli jsme v litoměřickém kulturním domě a já měl vyprávět vtipy. Nebyl jsem však schopen přečíst ani jednu větu. Režisér Jiří Adamec okamžitě poznal, v čem je problém, a poslal nás s Honzou do nemocnice,“ popsal sám Neckář.

Problémy s pamětí

Ačkoli šlo podle lékařů jen o lehkou mozkovou příhodu, následky byly vážné. Zpěvák podle svých slov nemohl dát do kupy jedinou větu a bál se, že už nikdy nebude moci normálně mluvit. To se naštěstí nakonec ukázalo jako zbytečné obavy.

Přesto ale jeho život od té doby doprovázely komplikace. Kromě toho, že nemohl mluvit, se také potýkal se ztrátou paměti. Umělec zapomněl velkou část svých textů a v jednu chvíli se bál dokonce i o svou kariéru. Podle serveru echo24.cz ale naštěstí nezapomněl melodie.

„ Já jsem měl štěstí, že moje praktická paní doktorka Pochová našla správnou logopedku, paní doktorku Marcelu Michaličkovou, a ta našla správný systém, jak můžu dát dohromady celou větu, protože já jsem zapomněl mluvit. To jsem se musel zase naučit,“ řekl v rozhovoru.

Problémy dodnes

Ačkoli se nakonec po dvaceti letech z problémů zpěvák dostal, uznává, že v některých ohledech pociťuje následky mrtvice dodnes. Má prý například problém se zvratnými zájmeny a některými složitějšími slovy. Také jen velmi složitě drží vidličku v levé ruce.

„Naštěstí ještě vidím a během vystoupení používám čtečku. Bez toho bych nemohl vůbec existovat. Na dlouhé proslovy a moderování mezi písničkami mám ale bráchu,“ doplnil. Na vrchol slávy ho vrátila píseň Půlnoční, kterou nazpíval v roce 2011.

Fanoušci Neckáře podporují a i díky tomu byl schopen se z problémů dostat. Mnoha lidem navíc ukázal, že problémy by se neměly podceňovat. Možná, kdyby tehdy rozpoznal příznaky mrtvice dříve, nemusel by se potom potýkat s tak komplikovanými následky.

Zdroj: echo24.cz, idnes.cz

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články