Václav Neckář přiznal problémy po mrtvici. Pomáhat mu musí jeho bratr Jan

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
jan vaclav neckarovi
Zdroj: Profimedia

Václav Neckář patří mezi oblíbené hudebníky, před 19 lety ale prodělal mozkovou mrtvici, s následky se potýká dodnes. Při koncertech mu musí pomáhat jeho bratr Jan, protože Václav má problémy mluvit.

Po mrtvici se musel znovu učit mluvit, ale problémy trvají dodnes. Přiznal se také, že v levé ruce neudrží vidličku. Při koncertech musí spoléhat na svého bratra Jana, který za něj mluví. Je pro něj velkou oporou, jak prozradil v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

Mrtvice ho přistihla na dálnici

Václav zrovna řídil, když mrtvice přišla. Společně s ním byl v autě právě jeho bratr Jan. „Vůbec jsem to nepoznal. Řídil v klidu a já si mezitím četl noviny,“ řekl Jan, který svého bratra podporuje, jak se dá. Komentoval jsem různé politiky a čekal jsem na jeho reakci, ale žádná nepřišla. Když jsem se ho zeptal, proč mlčí, odpověděl, že neví,“ vzpomíná.

Až následující den se přišlo na to, co se vlastně stalo. „Hráli jsme v litoměřickém kulturním domě a já měl vyprávět vtipy. Nebyl jsem však schopen přečíst ani jednu větu,“ vzpomíná Václav. Proto s bratrem jeli do nemocnice. Mrtvice tam byla potvrzena a Václav v tu chvíli nevěděl, co bude dělat.

Václav patří mezi zpěváky, kteří mají spoustu úspěšných hitů. „Tehdy mě v nemocnici navštívil Zdeněk Rytíř a říkal mi, že jsem zpíval německy, rusky a také anglicky, tak mi třeba v paměti něco zůstane. Ale bohužel tam nic nebylo, jen slepá kolej,“ pamatuje si zpěvák. Nejenže nemluvil, ale nemohl si vzpomenout na tolik omílané texty svých písní.

Znovu se naučil mluvit díky logopedce, kterou mu sehnala jeho praktická lékařka. Devět měsíců pak trvalo než se naučil správně skládat věty. Přiznal ale, že problémy má i dnes. „Problém se zvratnými zájmeny či rody mám ale dodnes. Stejně tak i s držením vidličky v levé ruce.“

Chystá se na velké turné, které chce uskutečnit během letošního roku

Neckář se s novou situací vyrovnal docela rychle, vrátil se na hudební scény a dnes slaví stejně velké úspěchy jako před zdravotním problémem „Naštěstí ještě vidím a během vystoupení používám čtečku. Bez toho bych nemohl vůbec existovat. Na dlouhé proslovy a moderování mezi písničkami mám ale bráchu,“ řekl hudebník.

Jeho bratr přidal perličku: „Pro mě je to ještě těžší, protože nosím brýle, a když si je na jevišti sundám, nic nevidím.“  V roce 2011 slavil Václav velký úspěch se skladbou Půlnoční, na letošní rok se chystá turné.

„Plánovali jsme ho minulý rok, ale to nám kvůli covidu nevyšlo, a protože situace letos dopadla tak, jak dopadla, všechny koncerty jsme přeložili na příští rok,“ dodal Václav, kterého si můžete pamatovat jako prince Václava z pohádky Šíleně smutná princezna.

Zdroj: pořad Povídej

Autor: Raina Tomanová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články