Václav Lohniský alias Docent Chocholoušek se těšil na důchod a měl velké plány. Zrealizovat je ale nestihl

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Lohnisky Vaclav
Zdroj: Profimedia

Zní to až neuvěřitelně, ale herec Václav Lohniský by minulou sobotu oslavil 102. narozeniny. Už více jak čtyřicet let už ale není mezi živými. Lidé si jej pamatují jako geniálního herce malých rolí, on se přitom cítil spíše jako režisér. V tomto povolání měl ještě velké plány, uskutečnit je ale nestihl.

Pokud chtěl nějaký režisér oživit postavu, která ve filmu neměla tolik prostoru, stačilo do ní obsadit Václava Lohniského. Z takzvaných „čurd“ dokázal totiž vykouzlit charakter, který si lidé doslova zamilovali.

Hujer byl také talentovaný režisér

Příkladem je třeba jeho nezapomenutelný a přehnaně snaživý Hujer z Marečku, podejte mi pero! či úžasný psychiatr docent Chocholoušek.

Už méně lidé ale vědí, že byl rovněž velmi úspěšným režisérem. Během svého života vytvořil 105 inscenací. Mezi ty nejznámější patřila jeho režie Molièrova Dona Juana či Kupce benátského od Williama Shakespeara.

Těšil se do důchodu

Ačkoliv byl Lohniský velmi úspěšným umělcem, ani on se nevyhnul problémům s tehdejším režimem, který měl velmi rád všechny věci pod kontrolou.

„Býval předvoláván na výbor KSČ, aby podal vysvětlení k dramaturgickému plánu, co tím či oním titulem chce publiku sdělit, proč se hraje tohle a nehraje se něco jiného,“ vysvětlila kdysi jeho dcera Michaela deníku Blesk.

Velký tlak se samozřejmě podepsal i na Lohniského zdraví. Během svého života prodělal tři infarkty. Nikoho tak nepřekvapilo, že se velmi těšil na důchod, až si bude moci trochu odpočinout u projektů, které ho budou opravdu bavit a zajímat.

„Chtěl v důchodu režírovat v mimopražských divadlech, dělat hry, které si vybere, a dělat je po svém,“ doplnila ještě Michaela. Bohužel, vytouženého odpočinku se nedožil.

Zemřel při natáčení filmu Krakonoš a lyžníci

Jak mnozí jistě vědí, Václav zemřel přímo při natáčení. Film Krakonoš a lyžníci se tak stal posledním mementem tohoto známého herce.

„Těkal jsem očima mezi vysílačkou a místem, odkud se měl pořídit záběr, a najednou vidím, že si pan Lohniský lehl do sněhu. Říkal jsem mu, že to není vhodné místo pro odpočinek, ale hned jsem poznal, že něco není v pořádku,“ svěřil se tehdy Zdeněk Troška webu Prima Ženy.

Právě on na snímku rovněž pracoval, a to jako začínající pomocný režisér. „Doktoři nám řekli, že by zemřel, i kdyby tam na kopci byl s námi zdravotník,“ vysvětlil. Na okamžik, kdy mu známý herec zemřel téměř v náručí, samozřejmě ale nikdy nezapomněl.

Zdroj: Blesk, Prima Ženy, iDNES

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články