Uma Thurman: Scéna v akčním filmu Kill Bill pro ni byla kritická, sáhla si až na dno. Důvod vás překvapí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Uma Thurman Kill Bill
Zdroj: ©Miramax/Courtesy Everett Collection / Profimedia

Každý se něčeho bojíme. Někoho děsí pavouci, jiný se necítí dobře ve výškách. Fobie se nevyhýbají ani slavným osobám. Většina z nich má přirozený strach z toho, že před kamerou nebo jevišti něco pokazí, ale mít zdravou trému je někdy dobré. Jenomže někteří herci trpí i fobiemi, se kterými se jim jejich povolání vykonává opravdu složitě.


Uma Thurman je jednapadesátiletá americká herečka, která se do povědomí svých fanoušků zapsala třeba jako manželka mafiána z filmu Pulp fiction. Její pravděpodobně nejvýraznější postavou byla nevěsta a bývalá členka zabijáckého komanda ve dvoudílném filmu Kill Bill.

Právě tady se Uma Thurman potkala se svým největším strachem. Už odmalička se totiž herečka potýká s fobií, která je ve světě poměrně hodně rozšířená. Na první pohled nebojácná nevěsta má totiž klaustrofobii neboli fobii ze stísněných prostor.

Výtahům a tunelům se vyhýbá

Webová stránka mojezdravi.cz popisuje klaustrofobii jako iracionální strach z uzavřených a stísněných prostor. Nejčastěji se jedná o výtah, ale často jde také o velmi malou místnost (například záchod), otočné dveře, tunely, někdy dokonce i o malá auta.

Strach se projevuje panikou, která přechází až v záchvaty dušnosti, člověk cítí závratě a je celkově slabý, může dojít i k omdlévání. Kromě pocitu sucha v ústech a zrychleného tepu se dostaví také pocit, že se člověk doslova nemůže ani pohnout.

Klaustrofobie je společně se strachem z pavouků a z výšek jednou z nejčastějších fobií a dá se dnes již léčit, jde ale o poměrně komplikovanou a zdlouhavou léčbu, kterou většina pacientů není schopna dokončit.

Už jako malá měla problémy

Thurman je kus ženské. Jenomže to nemusí znamenat, že se ničeho nebojí. Jako malé se jí právě kvůli tomu ostatní děti smály a procházela šikanou. Byla vyhublá, měla prý šikmý nos a spíše mužské přerostlé nohy.

Dnes by si nikdo z těch, kteří se jí tehdy posmívali, nejspíš nedovolil říct jediné slovo. Kromě toho, že se z ní stala skvělá herečka, předvedla také, že se dokáže postavit nejednomu chlapovi. A i když to bylo jen ve filmu, byla přesvědčivá.

Umělkyně světu ukázala, že ani to, jak jí někteří lidé hází klacky pod nohy, ji neskolí. Zapracovala na sobě a to, co ostatní považovali za chyby, proměnila ve výhody. Musela se u toho ale poprat právě se svým strachem z malých prostor.

Zavřeli ji do rakve

Mezi umělce, kteří trpí klaustrofobií, patří například Woody Allen, Paris Hilton nebo Justin Bieber. U zpěváků to až takový problém není, co ale mají dělat herci ve všech těch scénách s výtahy a tunely, které se běžně objevují v akčních filmech?

Uma Thurman to měla během natáčení Kill Billa velmi těžké, ve filmu byla totiž pohřbena zaživa a musela několik pro ni pravděpodobně nekonečně dlouhých chvil vydržet zavřená uvnitř rakve.

Filmaři si byli její fobie vědomi. Vymysleli triky, jak to herečce co nejvíce ulehčit, i tak to pro ni ale byl jeden z nejnáročnějších okamžiků v životě, jak se v médiích později přiznala.

Film Kill Bill měl ale úspěch a ona dnes může být ráda. Výkon, který ve filmu podala, a překonání strachu ze stísněných prostor za to nakonec stály. Dnes je pravděpodobně právě díky tomuto filmu, ne-li díky této konkrétní scéně, Uma Thurman tak slavná.

Zdroj: ranker.com, lifee.cz, mojezdravi.cz
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články