Tomáš Klus se opět vyjadřuje k politice. S izraelsko-palestinským konfliktem si ale vzal moc velké sousto

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Tomas Klus
Zdroj: Profimedia

Zpěvák Tomáš Klus se nikdy nevyhýbal politickým debatám a velmi často a rád se vyjadřuje k politické situaci u nás doma. Nyní si ale uzmul větší sousto, než nejspíše chtěl. Sdílel totiž video, které okamžitě mnoho lidí pochopilo tak, že podporuje Palestince a terorismus. Nyní se snaží vše vysvětlit, ale spíše se do toho dále zamotává.

Kritizované video začíná tím, že zpěvákovi prý chodí zprávy o tom, jak má zemřít, a další urážky, protože se již dříve vyjádřil propalestinsky.

Neověřil si informace

Dále ve videu mluví o tom, kolik lidí zemřelo v Pásmu Gazy a že to na něj působí, jako kdyby Izrael dělal etnickou čistku.

„Chtěl bych se zeptat, jestli jako stát, který má velmi špatnou zkušenost s okupací, bychom na tuhle otázku neměli být trošku citlivější a jestli bychom se neměli ptát naší vlády, jak to, že tak vehementně a bezpodmínečně stojí za státem, který okupuje jiný stát,“ nebojí se zpěvák historického přirovnání.

Jako důkaz, že je Izrael okupant, použil zpěvák video s přehledem map od roku 1947 po současnost, které sdílí i jiné známé osobnosti, například zpěvačka Björk. Podle serveru Novinky se ale jedná o manipulační video sdílené protiizraelskými aktivisty.

Zpěvák tedy ve svém videu použil nepravdivé informace, a navíc je mu vyčítáno, že nijak nezmínil Hamás, který převzal kontrolu nad Pásmem Gazy, a nezmínil ani, že Izrael se z Gazy v roce 2005 stáhl.

Snaha se zachránit ho více potápí

Na zpěvákovu hlavu se okamžitě sesypala kritika ze všech stran a byl označen za antisemitu a dezinformátora.

„Můj postoj je jasný, odmítám přihlížet utrpení Palestinců v Pásmu Gazy a volám po otevřené, odborné diskuzi na téma palestinsko-izraelské problematiky,“ napsal po vydání článků a ostré kritice Klus na svém instagramu, ale dočkal se další kritiky.

Zpěvák to však nevzdává a pozval autora článku na serveru Novinky, Luďka Fialu, k živé a moderované diskuzi. Redaktor s díky odmítl.

„Nepřijmout, byť zdvořile, nabídku k živé, moderované diskuzi v Debatním klubu, mi vzhledem k tomu, jak silná jsou Vaše slova od klávesnice, přijde slabé,“ pustil se do redaktora zpěvák a přidal screen e-mailu.

I přes veškerou jeho snahu dokázat, že to všechno bylo špatně pochopeno, kritika pokračovala natolik, že nakonec zpěvák vydal stanovisko ve formě fotky na instagramu, kde vysvětluje své postoje.

Zde uvádí, že odsuzuje útok Hamásu, což je právě to, co nezmínil ve videu a je mu to vyčítáno, a snaží se vysvětlit, že se mu nelíbí, že jsou Palestinci vnímáni jako někdo, kdo si to zaslouží. I přesto mu ale nejsou lhostejní Izraelci.

Klus se nemůže divit

Jednoduše by se asi dala Klusova aktivita vysvětlit tak, že vnímá všechny oběti jako špatné a nerozlišuje, o jaký národ se jedná. Zároveň odsuzuje terorismus.

Tomáš Klus si ale v tomto případě vzal větší sousto, než na které stačí. Navíc diplomaticky mlčí o tom, že ve videu použil záběry, které jsou nepravdivé a jedná se o fake news.

„Kdybyste pouze poukazoval na aktuální humanitární krizi v Gaze, tak nikdo neřekne ani popel, jenže jakmile se začnete nesmyslně navážet do Izraele a hlásat věci, které prostě fakt pravda nejsou, tak pak prostě sklidíte čočku. To se zas nemůžete divit,“ napsal trefně jeden ze zpěvákových sledujících objektivní shrnutí jeho aktivit.

Zdroje: Facebook, Novinky, Instagram

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články