Tomáš Klus chce jednat s ministrem o svých návrzích na zlepšení životního prostředí. Už 8 měsíců si nekoupil nic nového

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Tomas Klus
Zdroj: Nextfoto

Hudebník a herec Tomáš Klus je velkým zastáncem ekologického chování. A podle svých slov díky tomu, že je slavný, může on sám přesvědčit velké množství lidí, aby ho v tomto ohledu následovali. V posledním rozhovoru pro Ekonews Tomáš prozradil, jaké to je umět si občas odepřít něco, co na 100 % člověk nepotřebuje.

„Je na mě upřena pozornost reflektorů, já je můžu pootočit a posloužit něčemu, co je skutečně důležité,“ uvádí v rozhovoru Klus s tím, že by si přál, aby ekologicky více uvažovali i ostatní lidé.

On sám bydlí v domě se solárními panely, tepelným čerpadlem a kořenovou čističkou. I díky tomuto rozhodnutí se jeho rodina vyhnula problémům při ekonomické krizi, připomíná Super. A ačkoli má peněz dost na to, aby si pořídil prakticky cokoli, umí si prý mnohé odepřít.

Chce se sejít s ministrem

Klus už dlouhé roky bojuje za to, aby Češi nezavírali oči před problémy naší planety. „Myslím si, že planeta umírá, protože nejsme pořád schopni přijmout zodpovědnost za to, že jsme tím hlavním důvodem, a to doslova – sebepožírání,“ řekl v roce 2016 pro iReport.

Od té doby Tomáš v hlavě rozvinul mnoho projektů na pomoc planetě. A byl by velmi rád, kdyby o nich mohl promluvit s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem.

„Chtěl bych například, aby byl v každém okrese bezzásahový les, takové plíce každého okresního města,“ uvádí hudebník. Tomáš si uvědomuje, že mnoho lidí se mu smálo před lety a směje se i teď. Přesto ale doufá, že svými činy alespoň nějakého posunu k lepšímu dosáhne.

Některé věci si umí odepřít

V rámci ekologického, ale také ekonomického chování si Tomáš Klus umí leccos odepřít. V rozhovoru například řekl, že už šest let nevstoupil na palubu letadla a nebyl na exotické dovolené. A více než 8 měsíců si prý nekoupil nic nového.

„Snažím se stát pánem své mysli, protože ona je nenasytná a potřebuje mít vše na světě. Už mám za sebou osm měsíců a je hrozně zajímavé pozorovat, co na to říká mozek, který je navyklý si udělat radost,“ vysvětluje Tomáš.

Na instagramu, kde rozhovor hudebník sdílel, se dočkal od fanoušků velké podpory. „Obdivuju. A zlobím se sama na sebe, že mám pocit, že bez něčeho nového, koupeného budu méně šťastná. Vím, že to tak není, ale stejně neodolám. Svíčky, kosmetika, to je moje úchylka,“ přiznala například paní Míša.

„Já to tak mám již delší dobu, mám pár přátel, s kterými si určité věci měníme, půjčujeme či darujeme, a je to skvělé, do toho máme vlastní mini farmu a jsme šťastní,“ doplňuje pak paní Jana.

Zdroj: Instagram, Ekonews, Super, iReport

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články