Tomáš Garrigue Masaryk miloval zadělávanou polévku. Připravte si ji doma i vy

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
T G Masaryk
Zdroj: Profimedia

Ačkoli je už dávno po smrti, jeho jméno zná každý Čech. Tomáš Garrigue Masaryk byl pro naši zemi významný, byl to ale mimo jiné také obyčejný člověk, který měl rád obyčejná jídla. Které bylo jeho nejoblíbenější?

Masaryk měl ze všeho nejraději švestkové knedlíky. Ty jedl obvykle posypané mákem. Pokrm byl připravován podle speciální receptury a na talíři muselo jídlo také skvěle vypadat. Prezident si zakládal na tom, že jako první vždy vše ochutnával očima.

K snídani sladké, k obědu nesměla chybět polévka

Podle serveru Novinky měl Masaryk velmi rád sladké. Kromě knedlíků, které si dával k obědu, rád snídal tousty se zavařeninou a teplou kávu s mlékem. Sever Český rozhlas Ostrava dodává, že často po ránu jedl také ovesné vločky s ovocem.

Dbal na to, že hlavnímu chodu musí předcházet polévka. Masaryk miloval vývary se zeleninou, ve kterých bylo hodně masa a které byly díky nudlím husté a syté. Jeho nejoblíbenější polévkou ale byla ta zadělávaná.

Recept na zadělávanou polévku

Na zadělávanou polévku budete potřebovat silný kuřecí vývar, sůl, pepř, 2 mrkve, 1 petržel, čtvrt celeru, 1 cibuli, květák, 60 gramů másla, 50 gramů pšeničné mouky, muškátový květ, hrst petrželky a obrané kuřecí maso.

Poté, co jste z vývaru taženého zhruba 3 hodiny vyndali maso, přidejte do něj kořenovou zeleninu, květák a cibuli a vše vařte ještě 30 minut. Mezitím oberte maso. Po stanoveném čase mrkev, petržel a celer nakrájejte na kostičky nebo úhledné nudličky. Květák rozeberte na růžičky.

Vraťte zeleninu do polévky a přidejte maso. V hrnci rozehřejte máslo a vsypte na něj mouku. Vytvořte jíšku, kterou následně rozmícháte ve vývaru a asi 20 minut ho povaříte. Nakonec polévku okořeňte solí, pepřem, muškátovým květem a petrželkou a můžete podávat.

Zdroj: Jíme to, Česká televize, Hospodářské noviny, Český rozhlas Ostrava, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články