Taťána Kuchařová podpořila na zasedání komise OSN rovná práva mezi muži a ženami. Myslí na ženy v důchodu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Tatana Kucharova
Zdroj: Nextfoto

Začátkem března se v New Yorku konalo 67. zasedání Komise OSN pro postavení žen. Zúčastnila se ho mimo jiné i Taťána Kuchařová, podle které je důležité zajistit ženám plnou a efektivní účast a rovné příležitosti na všech úrovních rozhodování. K situaci se vyjádřila i na svém instagramu.

Takzvaný Gender pay gap (česky rozdíl mezd mužů a žen) má podle Kuchařové v naší zemi velký dopad právě na ženy důchodového věku a tím pádem i na jejich kvalitu života ve stáří. Právě těmto seniorkám se prý pokouší pomoci.

Nižší důchody

V České republice je průměrný rozdíl v důchodech mezi muži a ženami 18 %. Důvodů, proč ženy v důchodu dostávají méně peněz než muži, je několik, myslí si Kuchařová.

„Jedním je vzorec pro výpočet měsíčního důchodu, který je odvozen od úrovně průměrné mzdy a počtu odpracovaných let. Vzhledem k tomu, že ženy jsou placeny méně a většina žen si během mateřské dovolené bere volno, jsou jejich důchody nižší, často tak nízké, že platby nepokryjí jejich denní výdaje, tím méně léky a další služby,“ cituje její slova server i60.

Základní klíčové cíle

Na své sociální síti se k situaci modelka rozepsala ještě o něco víc. Podle jejích slov existují tři základní klíčové cíle. Prvním je uznání neplacené péče a domácí práce. Druhým je zajistit ženám plnou a efektivní účast a rovné příležitosti k vedení na všech úrovních rozhodování v politickém, ekonomickém a veřejném životě.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Taťána Kuchařová (@tatianakucharova)

V neposlední řadě je pak třeba podpora všech žen a uvědomělých mužů. Část této skupiny se začala ozývat v komentářích pod příspěvkem a zdá se, že o podporu Kuchařová nouzi nemá.

„Skvělou práci děláte, je opravdu potřeba, aby se ženám pomáhalo. Myslím, že nejsou doceněné a ke starším ženám se často chovají muži velmi špatně,“ myslí si paní Marie. Uživatelka Zuzana doplňuje: „Je to vaše zásadní podpora, která nám starším lidem pomůže. I když to bude složité.“

Zdroj: Instagram, i60

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články