Světla Svozilová celý život toužila po hlavní roli. Pro svou kolegyni si měla přát trest smrti za pokus o emigraci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Svetla Svozilova
Zdroj: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Světla Svozilová si od malička přála zazářit ve velkých filmech. Ačkoli se prosadila jako herečka, nebylo jí určeno hrát hlavní role. Zapamatovatelná se stala díky mnoha menším, za které ale příliš vděčná nebyla. A nedařilo se jí ani v soukromí.

Její první manželství skončilo rozvodem, druhé tragickou nehodou. Za Bedřicha Rádla byla provdána 10 let, pak ale vztah skončil, připomíná Český rozhlas Plus.

František Votruba, který se stal jejím následujícím partnerem, v roce 1948 zemřel při letecké katastrofě.

Své děti Svozilová nezvládala sama hlídat a kvůli divadlu je několikrát odložila do dětského domova, uvádí Aha!

Pro filmaře nebyla dost sexy

Světla působila v divadle, hrála v nadčasových komediích. Stejně tak i v televizi se objevovala spíše ve veselých snímcích.

Sama ale úsměv jen předstírala. Ve skutečnosti byla permanentně nešťastná a naštvaná na svět za to, že nezískala žádnou hlavní roli.

Svozilová byla ve straně. Podle serveru Super byla údajně jednou ze čtyř hereček, které měly podepsat prohlášení, že si za pokus o emigraci její kolegyně Jiřina Štěpničková zaslouží smrt. Dokument se však nikdy nenašel a není jasné, zda jsou informace správné.

Podle některých kolegů do KSČ vstoupila hlavně z pragmatických důvodů a politika ani komunistické ideály ji nikdy nezajímaly.

Smrt na schodišti před vlastním bytem

V roce 1966 byla Svozilová účastnicí autonehody. Kvůli svému zranění musela začít nosit speciální ortopedickou obuv. Právě ta se jí ale stala osudnou.

25. února roku 1970 špatně našlápla, pravděpodobně se jí smekly boty a ona upadla na schodech před svým bytem. Pád nepřežila. Podle serveru Aha! za ní její kolegové v divadle truchlili jen naoko.

Někteří prý pronesli, že je lepší, když na divadle vlaje vlajka černá, než když na něm byla vyvěšena ta rudá.

Světla Svozilová tak prožila život, ve kterém toužila po hlavní roli, té se ale nikdy nedočkala. A nakonec její smrt oplakal z kolegů jen málokdo.

Zdroj: Český rozhlas Plus, Super, Aha!

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články