Suchej únor začal. Do kampaně se zapojili i Roman Vojtek nebo Xindl X

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
roman vojtek
Zdroj: Nextfoto

V České republice letos odstartoval 11. ročník kampaně zvané Suchej únor. Stejnojmenná organizace ho pořádá každoročně pro omezení rizikového pití alkoholu. Pravidla jsou jednoduchá: zaregistrovat se na stránkách kampaně, nebo jednoduše celý měsíc vydržet bez alkoholu na základě vlastní pevné vůle. I letos se rozhodlo výzvu plnit hned několik celebrit.


V České republice pije rizikově každý sedmý člověk, uvádí iDNES. I z toho důvodu je třeba na problematiku nadměrného pití alkoholu upozornit. I ti, kdo si dají jen dvě skleničky vína týdně, by měli jeden měsíc očisty vyzkoušet.

Podle serveru Medical News Today má totiž i takto krátká doba úplné abstinence výrazný vliv na naše zdraví. Navíc podle tohoto webu vědci zjistili, že vynechání alkoholu během jednoho měsíce pomohlo lidem celkově snížit počet dní pití v daném roce.

Zapojilo se ministerstvo i slavní

Letos se do podpory kampaně zapojilo i ministerstvo zdravotnictví. „Suchej únor nechce prohibici ani nebojuje proti alkoholu jako takovému. Je to osvětová kampaň za zdravější a uvědomělejší život, do kterého patří i umírněná konzumace alkoholu. V Česku pije rizikově přes milion lidí,“ píše resort na svých stránkách.

Svého vlivu se rozhodli využít i mnozí slavní, kteří se na svých sociálních sítích svěřili, že měsíc bez alkoholu vydrží. A většina z nich by byla ráda, kdyby je v tom podpořili i fanoušci.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Roman Vojtek (@roman.vojtek)

Kdo do toho jde s námi?

„Ahoj kamarádi! Dneska začíná únor – a protože je to nejkratší měsíc v roce, je to výborná příležitost dát si měsíc bez chlastu!“ napsal s humorem například hudebník Xindl X. „Kdo do toho jde se mnou?“ ptá se na konci svého příspěvku, ve kterém tvrdí, že on letos rozhodně nepít vydrží.

Stejně to vidí i herec Roman Vojtek. „Čech průměrňák vysaje ročně 14,4 litru čistého lihu… Společenské náklady nadměrného pití se odhadují na 56 miliard ročně… Tomu říkám pandemie. A do třetice: za hranicí rizikového pití se u nás pohybuje cca 1 milion lidí,“ napsal nevěřícně tři fakty o alkoholu.

Smutný, ale současně motivační příběh sdílel už loni na instagramu i fotograf Michal Szydlowski, který přidal snímek s hercem Karlem Dobrým. Popsal ho jako člověka, který toho má kvůli alkoholu za sebou opravdu hodně, zároveň ale také jako někoho, kdo je inspirací k překonání překážek.

Zdroj: Suchej únor, Medical News Today, iDNES, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Instagram

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články