Štěpán Kozub se nekorektním humorem dotkl ředitele Židovského muzea. Mnozí lidé ho brání

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
stepan kozub
Zdroj: Nextfoto

Štěpán Kozub je herec a režisér, nejvíce ze všeho se ale prezentuje jako bavič. To se mu daří jen díky tomu, že je v České republice mnoho lidí se smyslem pro nekorektní humor, kteří na jeho hlášky skočí a smějí se společně s davem. Na svém posledním vystoupení v O2 aréně ale Kozub šokoval i otrlé, a přestože se dočkal potlesku, mnozí se později proti jeho slovům ohradili.


Už před časem se v médiích objevila informace o tom, že vtip o leukémii, kterým se Kozub pokusil své publikum pobavit, vtipný opravdu nebyl. Herec totiž nemoc označil za nejlepší způsob, jak dostat žvýkačku z vlasů.

Černý humor je samozřejmě také způsob, jak se pobavit. Každý, kdo se tomuto vtipu ale zasmál v davu lidí v O2 aréně, by se měl trochu zastydět. Na takových akcích by si jednoduše podobné vtípky měl Kozub nechat raději pro sebe. A smutné je, že nešlo o to nejhorší, co z jeho úst vzešlo.

Urážka obětí holokaustu

Štěpán Kozub se nebál kromě vtipů o nemocích zabrousit také do humoru rasistického. Popsal, jak se autobus plný Romů přijel podívat do ghetta a dozvědět se něco o historii, vrátný ale řidiči autobusu odpověděl: „Tohle my už tu neděláme.“

Tento ubohý humor stačil k tomu, aby se stovky fanoušků pobavily. Řediteli Židovského muzea v Praze Leo Pavlátovi a novináři Patriku Bangovi ale humor vtipný nepřišel a proti slovům Kozuba se ohradili, uvádí Seznam Zprávy.

„Český komik Štěpán Kozub ve svém vystoupení v O2 aréně 29. 12. 2022 recykloval jako zábavnou historku výsměšný pošklebek, který původně hanobil oběti šoa a v němž jen Židy nahradil Romy, rovněž oběti holokaustu,“ píše se na facebookovém profilu Židovského muzea.

„Jménem Židovského muzea v Praze, jehož součástí je Památník obětem šoa z Čech a Moravy, vyjadřuji odpor k takovému cynismu. Smích početného publika po nestoudném znevážení umučených nebyl jen přitakáním zraňující otrlosti Š. Kozuba, ale i dokladem mravní pokleslosti obecnějšího dosahu,“ dodal Pavlát, který se pod příspěvek podepsal.

Konec vtipů?

Ačkoli Kozuba za jeho vtip zkritizovali i fanoušci, mnoho lidí má pocit, že někteří lidé jsou jen upjatí a humor by se měl brát s nadsázkou.

„Tahat do vtipů korektnost by znamenalo konec vtipů. Snad k tomu nikdy nedojde. A pan Banga je prostě jen hloupý, když neví, že stejně černé vtipy se vypráví i o jiných skupinách lidí,“ komentoval situaci jeden z čtenářů iDNES.

„Mám kamaráda z židovské rodiny, jehož rodina to v minulosti ošklivě schytala. Ale naštěstí ani on není tak trapně upjatý, jako pan Pavlát. Ty nejdrsnější vtipy o Židech a holokaustu znám právě od něj. Netvařte se tu laskavě, že vtipy o Židech nebo cikánech jsou rasistické. Není to pravda,“ napsala pak jedna z uživatelek na facebooku.

Je pravda, že černý humor je také humorem. Pro mnoho lidí je to způsob, jak se pořádně odreagovat smíchem. Kozubovy vtipy během vstoupení byly přesto možná drsnější, než mnozí čekali.

Zdroj: Facebook, Seznam Zprávy, PrahaIN, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články