Skutečný příběh Dánské dívky: Lili Elbe otevřela cestu transgender osobám

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Danska divka
Zdroj: Profimedia

Einar Wegener se narodil jako muž a umřel jako Lili Elbe. Jeho inspirativní život a skutečnost, že byl prvním mužem se zdokumentovanou změnou pohlaví, se stal námětem filmu Dánská dívka. Byl první transgender osobou, která zdokumentovala svou změnu pohlaví a dala tak sílu všem dalším.

Einar studoval umění na Královské akademii výtvarných umění v Kodani, kde se setkal se svou budoucí ženou Gerdou Gottliebovou.

Zlomový okamžik kvůli kresbě

Lásku stvrdili v roce 1905 svatbou a nic nenasvědčovalo tomu, že by manželé nebyli spokojení. Až do jedné osudné události.

Gerda, úspěšná malířka a módní ilustrátorka například i lesbické erotiky, jednou požádala svého Einara, aby si oblékl dámské oblečení a seděl jako její model.

„Budeme ti říkat Lili,“ prohlásila tehdy Gerda. Umělec v tu chvíli našel pro oblékání do ženských šatů zalíbení a seděl své ženě modelem opakovaně.

Po přestěhování do Paříže vystupoval Einar někdy jako muž a jindy jako žena pod jménem Lili Elbe.

Manželka jej v tom podporovala a hrála s ním příběh. Říkali lidem, že Lili je Einarova sestra, která přijela z města. Modelka, kterou Gerda používala pro své ilustrace.

Gerda byla po jejím boku do konce

Když se Einar rozhodl pro změnu pohlaví, manželé anulovali sňatek a umělec podstoupil sérii operací, které vedly k postupné změně pohlaví. Gerda mu byla po celou dobu oporou a velmi jej obhajovala.

Rozštěpenou osobnost Einara, který hledal svou cestu, vyřešilo otevření Německého institutu pro sexuální vědu, který otevřel německý lékař jménem Magnus Hirschfeld.

Ten v rámci institutu mluvil o transsexualismu a Einara navedl k myšlence přeoperování na ženu. Během následujících dvou let podstoupil Einar čtyři velké experimentální operace, z nichž některé byly první svého druhu.

V roce 1931 Lili Elbe umírá na komplikace spojené s poslední operací. Příběh Lili byl zveřejněn po její smrti a stal se inspirací pro film Dánská dívka, kde hlavní postavu ztvárnil herec Eddie Redmayne.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Daniela Špinar (@danielaspinar)

Lili otevřela cestu dalším

Příběh Lili otevřel cestu dalším transsexuálům, kteří do té doby bojovali s depresemi a pocity, že nikam nepatří. V dnešní době jsou již operace na pokročilé úrovni.

Součástí přeměny pohlaví jsou nejprve psychiatrická vyšetření. Poté následuje změna jména a příjmení na sexuálně neutrální.

Nejdříve změna pohlaví zahrnuje hormonální léčbu, a teprve poté následuje série chirurgických zákroků.

Svou cestou ke změně pohlaví provází na svém instagramu například Daniela Špinar.

Zdroje: Britannica, AllThatsInteresting, GOV, Instagram

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články