Sestra Popelky Libušky Šafránkové je také známou princeznou. Prozradíme vám, kde hrála

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
libuše šafránková
Zdroj: David Kundrát, Martin Hykl / CNC / Profimedia

Dnes je Libuši Šafránkové šedesát sedm let, všichni si ji ale nejspíš budeme navždy pamatovat jako mladou dívku, která si v roce 1973 zahrála hlavní roli v pohádce Tři oříšky pro Popelku. Její mladší sestra se ale nenechala zahanbit a svou roli princezny si také získala.

Celý život Libuše Šafránkové se točil kolem herectví. Jejím manželem se stal herec Josef Abrhám a její mladší sestra se nakonec proslavila také jako herečka.

Sama Libuše si zahrála nejen Popelku. Začínala jako divadelní herečka a stále se objevuje na televizních obrazovkách ve filmech nebo seriálech.

Už v roce 1971 se stala Barunkou ve filmu Babička, poznat ji můžeme i jako Růženku z Cirkusu Humberto. Objevila se také v Četnických humoreskách. V tomto oblíbeném televizním seriálu z roku 2003 si zahrála Karličku Formánkovou. V roce 2012 se pak stala profesorkou Eliškou Holoubkovou v Gymplu s (r)učením omezeným.

Z Blaženy se nakonec vyklubala princezna Arabela

Miroslava Šafránková je o pět let mladší než její sestra, není ovšem o nic méně nadaná. Na svém kontě má také celou řádku televizních rolí, dokonce nemusí žárlit ani na sestřino princeznovské období, protože i v tomto ohledu se našla.

Poprvé si zahrála ve filmu v roce 1973, kdy byl natočen snímek Přijela k nám pouť. O rok později ztvárnila hlavní roli ve filmu Robinsonka, kde si zahrála Blaženu.

V osmdesátých letech se stala tváří filmů o básnících, zahrála si konkrétně v díle Jak svět přichází o básníky. Jednou z jejích nejvýznamnějších rolí je ale jistě princezna Arabela ze seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem říše pohádek.

Libuše Šafránková a Miroslava Šafránková

Zdroj: Profimedia

V mnohém se sestrou spolupracovaly

V roce 1976 si Miroslava Šafránková zahrála ještě jenu princeznu, konkrétně Malou mořskou vílu. Ve filmu režírovaném Karlem Kachyňou se objevila po boku Libušky, která si tu zahrála princeznu ze sousedního království.

V původní Arabele, která byla natočena ještě předtím, než byla do role princezny obsazena právě Miroslava, dabovala hlavní roli princezny Arabely také její sestra Libuše.

Je tedy pravda, že obě sestry byly obsazovány do podobných rolí, podobnými lidmi, jedna druhé se v podstatě ve své herecké kariéře podobaly jako vejce vejci. Rozhodující byla pravděpodobně role Popelky, která Libuši postavila do role té známější Šafránkové.

I dnes je starší ze sester obsazována do televizních filmů a seriálů, její kariéra rozhodně není u konce. Oblíbenosti se u fanoušků těší stále, což ostatně dokazuje i medaile Za zásluhy, kterou jí udělil prezident v roce 2015.

Miroslava Šafránková si naposledy zahrála v televizním filmu v roce 1992, od té doby se objevuje jen příležitostně v menších rolích. I tak ale přiznává, že by si ještě někdy ráda zahrála nějakou další významnou postavu.

Autor: Šárka Cvrkalová


Související články