Seriál M*A*S*H spojil Alana Aldu a Mikea Farrella, ze kterých se stali přátelé. Jedna epizoda ale mohla ohrozit všechno

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Mike Farrel
Zdroj: DFree / Shtterstock.com

Alan Alda a Mike Farrell ztvárnili hlavní postavy v divácky oblíbeném seriálu M*A*S*H. Jejich přátelství na obrazovkách nebylo hrané a herci si sedli i v reálném životě. Pak ale přišla jedna epizoda, která všechno mohla změnit. Herci naštěstí konflikt ustáli a sešli se při padesátém výročí vysílání seriálu.

Kapitán Benjamin Hawkeye Pierce neměl od začátku stejného parťáka a kamaráda. Původním kolegou herce Alana Aldy byl Wayne Rogers, který ztvárnil Johna Trappera.

Alan Alda dbal na vztahy v seriálu

Podle MeTV ale panovala oboustranná nespokojenost mezi Rogersem a tvůrci seriálu. Oblíbený Trapper tedy na konci třetí série odešel a nahradil ho Mike Farrell, který si zahrál roli B. J. Hunnicutta.

Pro Alana Aldu bylo velmi důležité, aby si s novým parťákem sedl, a jakmile bylo jméno Farrella potvrzeno, zavolal mu a pozval ho na večeři.

„Téhož odpoledne mi zavolal Alan Alda, jestli bych se s ním mohl setkat na večeři ten večer, abychom měli šanci se navzájem poznat a promluvit si o seriálu, postavách a budoucnosti. Jedli jsme v čínské restauraci v Hollywoodu a já předstíral, že nejsem nervózní, když jsme si povídali, smáli se a jedli dlouho do noci,“ napsal Mike Farrell ve své autobiografii z roku 2008, Just Call Me Mike: A Journey to Actor and Activist.

V téže biografii Farrell vyzdvihl snahu Alana Aldy, aby show probíhala hladce.

„Ten chlap se opravdu staral o show a postavy. Chtěl, aby vztahy něco znamenaly, a chtěl, aby show uspěla,“ uvedl Farrell.

Dvojice se stala okamžitě hitem, a Farrel jako by snad byl pro tuto roli zrozený. Chemie mezi postavami fungovala perfektně a mezi herci vzniklo silné přátelství. To však narušila jedna epizoda, která mohla všechno zničit.

Jedna epizoda ohrozila všechno

Díl se jménem Preventivní léčba (23. díl sedmé série) otevírá etické dilema. Plukovník Lacy posílá své muže na smrt a hlavním postavám se to nelíbí.

Hawkeye proto lehce přiotráví martini a následně plukovníkovi oznámí, že má zánět slepého střeva a musí okamžitě na operaci. Tím chce plukovníka alespoň na chvíli odstavit ze služby.

B. J. s ním ale nesouhlasí a hádá se Hawkeyem, že se jedná o porušení Hippokratovy přísahy. Tento konflikt je prvním velkým mezi hlavními postavami.

Nezůstalo ale jen u hádek v rámci seriálu. Farrell nemohl vystát myšlenku, že by jeho postava šla proti přísaze a chtěl změnu scénáře. Alda a scenáristé se snažili jeho názor změnit, ale dle webu Collider bez úspěchu.

Nakonec si Farrell vynutil změnu scénáře a jeho postava se falešné operace neúčastnila. A spor, který herci vedli i v reálném životě, dodal tomu seriálovému na dynamice.

Přátelství přetrvalo

Konflikt mezi herci se naštěstí vyřešil a oba herci zůstali přáteli. V roce 2022 pak společně oslavili 50. výročí seriálu.

„Mike Farrell a já si dnes připíjíme na 50. výročí show, která změnila naše životy – a našim skvělým kamarádům, kteří z ní udělali to, čím to bylo. MASH byl pro nás skvělý dárek,“ napsal Alda ke společné fotce na platformě X.

Přátelství těchto dvou a jejich chemie na obrazovkách byly tak silné, že je jejich vztah označován za seriálovou bromance.

Dokonce měli dle TVovermind své oblíbené místo, kam se během natáčení schovávali. Jednalo se o skladiště a hráli zde šachy.

Zdroje: MeTV, Collider, X, TVovermind

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články