S lehkou poruchou autistického spektra lze vystupovat i v televizi, dokazují herci Ondřej Sokol či Anthony Hopkins. Těžší forma vyžaduje statečné maminky

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Ondrej Sokol
Zdroj: Czech News Center / Pavel Machan / CNC / Profimedia

Porucha autistického spektra s sebou nese mnoho projevů, které se různí dle závažnosti onemocnění. Někteří s touto poruchou dokážou žít samostatný život, a dokonce vystupovat v televizi, jiní vyžadují péči druhé osoby. Věděli jste, že poruchu autistického spektra má například Ondřej Sokol či Anthony Hopkins? A že Mahulena Bočanová není jedinou slavnou maminkou, která svůj čas věnuje takto nemocnému potomkovi?

Film Spolu, ve kterém exceloval Štěpán Kozub v roli autistického muže, otevřel diskuzi na téma tohoto onemocnění, které v poslední době začíná být na vzestupu.

„Rozhodně jsem si z role odnesl to, že svět lidí s autismem je mi sympatický a že to jsou hrozně fajn lidé. Že je možná někdy zbytečné o nich uvažovat jako o nemocných, a možná by bylo dobré se někdy zamyslet, jestli nejsme nemocní my, protože se považujeme za normální,“ uvedl po natáčení herec pro Novinky.

A nebyl vůbec daleko od pravdy, protože mezi celebritami najdete mnoho lidí s autismem a u mnoha z nich by vás to vůbec nenapadlo.

Celebrity s autismem

Ze světových jmen je v poslední době asi nejvíce skloňované jméno švédské aktivistky Grety Thunbergové. Pro mnohé však bude velkým překvapením jméno Anthony Hopkins.

Tomu byl stejně jako Gretě diagnostikován Aspergerův syndrom, což je typ poruchy autistického spektra.

„Rozhodně si myslím, že se dívám na lidi jinak. Rád postavy dekonstruuji, rozebírám, abych přišel na to, co je pohání, a můj pohled nebude stejný jako pohled jiných lidí. Nabídli mi hodně rolí se sklonem k sebeovládání, možná proto, že mě takhle lidé vidí. A možná se i velmi kontroluji, protože jsem takový musel být,“ řekl ke svému hendikepu herec.

Mezi další osoby, které se netají tím, že mají Aspergerův syndrom, patří například zpěvačka Susan Boyle, modelka Heather Kuzmichová nebo tvůrce Pokémonů Satoši Tadžiri, který tyto postavičky vymyslel proto, aby nebyl sám.

A samozřejmě nesmíme zapomenout na Elona Muska, vizionáře a miliardáře, který svou diagnózu přiznal v roce 2021 v rámci pořadu Saturday Night Live.

„Teď vlastně píšu historii jako první člověk s Aspergerem, který hostuje v Saturday Night Live. Nebo alespoň první, kdo to přiznal,“ uvedl hned na začátku vysílání.

Z českých celebrit lze zmínit například Ondřeje Sokola, který pro Prima ženy potvrdil, že má poruchu autistického spektra.

„Mívám blbý období, kdy se mi nechce ven. Mám takový spíš jako strach se vidět s lidmi a je to potom těžký chodit ven, zvlášť v tomhle povolání, musím říct, že to není příjemný,“ prozradil herec, který se svou diagnózu dozvěděl až v dospělosti.

Statečné maminky

Dcera Mahuleny Bočanové, Marina, má oproti výše zmíněným osobnostem těžší formu autismu, a vyžaduje tak celodenní péči. Tu jí herečka dopřává a na svém instagramu sdílí momentky z jejich společného života.

Mahulena není jedinou českou celebritou, která se potýká s ne vždy lehkým životem po boku člověka s poruchou autistického spektra.

Své o tom ví například i herečka a dabérka Simona Postlerová, která má dospělého syna Damiána.

„Můj syn je extrémně chytrý. Okolo jeho třinácti let se ale vše změnilo. Místo jedniček začal ze školy nosit pětky, přestával mluvit, byl apatický a jednou při snídani zkolaboval. Myslela jsem, že má infarkt, okamžitě ho převezli do motolské nemocnice. Nastal kolotoč psychiatrických a psychologických vyšetření, medikace a pobytů v bohnické psychiatrické léčebně,“ prozradila Simona pro Moje zdraví s tím, že ji syn naučil trpělivosti.

Stejně statečně jako dvě předchozí maminky se s diagnózou pere i Kateřina Kornová, která má se zpěvákem Jiřím Kornem syna Filipa.

„Filip je moje dítě a já jsem jeho máma. Tak to celý život beru. Pracuju na tom, aby byl co nejsamostatnější, a to je běh na dlouhou trať. Co bude dál, to se neví,“ uvedla Kateřina pro Moje zdraví.

Zdroje: Novinky, Blesk, Prima ženy, Instagram, Saturday Night Live, Moje zdraví

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články