Roman Vaněk se každý rok pohádá s manželkou kvůli bramborovému salátu. Může za to jediná ingredience

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
roman vanek
Zdroj: Profimedia

Roman Vaněk je v české gastronomii velké jméno. Muž, který má na svém kontě spoustu kuchařek a vaření se věnuje už dlouhé roky, spolupracuje na mnoha dílech se svou manželkou Janou. Není se tak čemu divit, že mezi dvěma kulináři občas dojde k válce. A na Vánoce to platí dvojnásob.

Vaněk je kromě kuchaře a autorem kuchařek také sběratelem. Podle idnes.cz má na svém kontě i raritu – minimalistkou kuchařku, která vyšla teprve před krátkou dobou. „Sbírám staré kuchařské knihy, veškeré dokumenty kolem jídla, historické knihy o potravinářství, jídelní lístky. A mezi nimi se objevila rarita. Miniatura vídeňské kuchařky,“ vysvětlil svou inspiraci.

Ačkoli byla tvorba podobné knihy velkým oříškem, nakonec si s ní udělal před Vánoci radost a nadělil si předčasný dárek. Jinak by si ale rád užíval sváteční pohody. Občas mu to ale narušují hádky se ženou, které se v rodině týkají nejčastěji jídla.

Nemám žádné speciální rady

V rozhovoru pro web dvojka.rozhlas.cz se Vaněk přiznal, že poměrně nerad o Vánocích navštěvuje blízké. Každý se ho totiž jakožto známého kuchaře ptá, jestli nemá tip na nějaký nový speciální recept, nebo jestli by nemohl pomoci s vařením u nich doma.

Proto navštěvuje jenom nejbližší rodinu, i tak se ale potýká každý rok s tím samým. „Pár lidí určitě naštvu. Ale když se mě lidé ptají na netradiční vánoční recept, tak vlastně nechápu proč,“ vysvětluje a dodává, že Vánoce jsou spíše o tradicích než o vymýšlení něčeho nového.

„Samozřejmě, že nemám právo nikomu radit, co má o Vánocích jíst. Ale u nás doma bude vždy smažený kapr a bramborový salát. Ten pochopitelně děláme nejlepší,“ směje se. Dodává, že v pořádku je samozřejmě i řízek, rozhodně by ale nijak neexperimentoval.

Hádky kvůli salátu

„Kvůli bramborovému salátu u nás každý rok dojde k fenomenální hádce s mojí ženou,“ směje se Petr Vaněk na téma, které již nejspíš také řešil mnohokrát. On i jeho žena totiž figurují v gastronomickém průmyslu, na některé věci se ale jejich názor zkrátka liší.

„Bramborový salát musí být chuťově vyvážený. Ale množství celeru je u nás vždy kámen úrazu. Já bych dal samozřejmě mnohem víc, než si žena přeje. Ale přece se kvůli tomu nebudu rozvádět,“ svěřil se kuchař se smíchem s tím, že raději vždy nakonec ustoupí.

Celá řada fanoušků si možná myslí, že celebrity, ještě navíc takové, které se věnují vaření, mají na Vánoce něco extra. Vaněk ale všechny ujišťuje, že důležité jsou pro něho spíše tradice a rodinná pohoda. Nic složitého tak rozhodně nevymýšlí a kapr s bramborovým salátem to jistí.

Zdroj: dvojka.rozhlas.cz, idnes.cz

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články