Roční románek s Goebbelsem zatrhl Lídě Baarové sám Hitler. Následky si nesla celý život

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Lida Baarova
Zdroj: Profimedia

Na její pohřeb v roce 2000 přišla jen hrstka lidí a tehdejší ministr kultury se vyjádřil tak, že nemůže přijít na pohřeb umělkyně, která byla v kontaktu s nacistickými pohlaváry. Řeč je o herečce Lídě Baarové, kterou roční vztah s Josephem Goebbelsem stál reputaci.

Režisér Veit Harlan stanul v roce 1949 před soudem kvůli filmu Žid Süss, protože se mělo za to, že právě tento film nese odpovědnost za nacistické perzekuce Židů.

Ušila na Goebbelse boudu

Režisér se bránil, že jen plnil pokyny Josepha Goebbelse. Česká herečka Lída Baarová měla k soudu dorazit také, ale tou dobou byla již na cestě do Argentiny, kde chtěla požádat o italské občanství a vrátit se k hraní. Proč však i ona byla zapletena do této kauzy?

Právě Lída totiž usmířila Harlana a Goebbelse, protože její nejlepší kamarádkou byla Hilda, manželka Harlana. Ta jí svěřila, že je Harlan nešťastný z toho, že není v přízni Goebbelse. Dámy proto vymyslely večeři, na kterou dorazil i Harlan a díky tomu mu poté byl zadán zmíněný film.

„Nezapomeňte, že Goebbels byl nejmocnějším mužem německého filmu. Záleželo jen na něm, kdo bude točit. Těžko se to dnes chápe… Nikdo nemohl tušit, co přijde později. Třeba také to, že Goebbels si Harlana opravdu oblíbí a nakonec mu přihraje ten film… no, toho Žida Süsse,“ uvedla Lída Baarová v rozhovoru zveřejněném na serveru Lidovky.

Pro Lídu nebylo těžké Harlanovi pomoci, protože v té době prožívala s Goebbelsem románek, za který pykala celý život.

Roční románek utnul Hitler

Jak ale k seznámení krásné herečky a malého, vychrtlého a o sedmnáct let staršího antisemity došlo? V roce 1934 se Lída dostala do Německa a pracovala ve společnosti UFA, která platila za evropský Hollywood. Právě zde ji potkali jak Adolf Hitler, tak Joseph Goebbels.

Podle magazínu 100+1 Hitlerovi připomínala dávnou lásku a několikrát se s ní sešel. Z těchto setkání nic nebylo, naštěstí pro herečku. Oproti tomu Goebbels Lídu uchvátil svým charismatem a inteligencí. A tak si začali románek.

Zatímco zamilovaná Lída měla oči jen pro Goebbelse, ten měl doma manželku a tři děti. A během vztahu se manželce Magdě narodilo další dítě. Magda měla zase naopak v srdci jen Hitlera. Ale že by ji manžel opustil? To neexistovalo.

Magda si proto šla stěžovat přímo k Hitlerovi, který vztah s Lídou Baarovou Goebbelsovi zakázal. Tím skončil románek, který měl ale pro herečku následky, za které pykala po zbytek svého života.

Po konci války jí bylo jasné, že jí nebude zakázaná láska odpuštěna a chtěla uprchnout. Byla však zadržena a půl roku čekala na ortel. Ačkoliv byla nakonec propuštěna, radost mít nemohla. Její matka zemřela při výslechu, sestra spáchala sebevraždu poté, co byla kvůli Lídině minulosti vyhozena z divadla, a otec přišel o nohu.

Baarová zemřela v samotě

„Zapomíná se na to, že vztah s Goebbelsem byla tragická roční epizoda jejího života. Joseph Goebbels si Baarovou vybral a začal kolem ní kroužit. Často ji někam zval, až to přerostlo bohužel ve vztah… V roce 1936 ještě nebyl válečný zločinec, to samé Hitler, to byli lidé přijímaní západními politiky,“ píše Stanislav Motl v knize Lída Baarová a Joseph Goebbels.

Upozorňuje tak na skutečnost, že se herečka zapletla s Goebbelsem v době, kdy ještě nebyl nacistickým pohlavárem, a také v době, než došlo k okupaci naší země a vzniku Protektorátu Čechy a Morava.

I přesto ale upadla v nemilost a zbytek svého života strávila po boku svého druhého manžela Kurta Lundwally. K filmu se sice vrátila, ale už nedosáhla svého dřívějšího úspěchu.

Když se prostřednictvím dopisu dozvěděla, že zemřel její otec, kterého neviděla od své emigrace, zhroutila se. Když navíc druhý den zemřel i její manžel, herečka svůj život vzdala. Přestala o sebe pečovat a své dny trávila pitím alkoholu a sledováním svých starých filmů. Zemřela 27. října 2000.

Zdroje: Lidovky, Rozhlas Plus, 100+1

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články