Režisér Jiří Svoboda přiblížil případ orlických vrahů. Prý plánovali lidi mlít a vypouštět do odpadu

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Svoboda Jiri
Zdroj: Michal Protivanský/CNC Michal Protivansky/CNC / CNC / Profimedia

V televizi nyní u diváků boduje kriminální seriál Devadesátky, který se mimo jiné zaobírá i případem orlických vražd. Není to však první snímek s touto tematikou. Stejným příběhem se v roce 2005 inspiroval i režisér Jiří Svoboda. Ten se na natáčení velmi pečlivě připravoval. Serveru iDnes.cz mimo jiné prozradil, koho navštívil ve vězení.

Takzvané „orlické vraždy“ byly jedním z nejhorších policejních případů polistopadové historie. Vraždící gang Karla Kopáče, Ludvíka Černého a Vladimíra Kuny se tehdy neštítil vůbec ničeho. Pokud by nebyl dopaden, zřejmě by vraždil stále dál.

Kopáč svou situaci nezvládl

Režiséra Jiřího Svobodu téma zaujalo ještě v devadesátých letech. Bedlivě tak sledoval dopadení pachatelů i jejich soud. Rozhodl se tak, že se pokusí film natočit co nejvěrněji.

„K tomu jsem potřeboval důkladně to poznat, takže jsem studoval trestní spis, mluvil s vyšetřovateli, chodil k soudu a později navštívil i šéfa gangu Karla Kopáče ve vězení,“ vysvětlil pro zpravodajský web iDnes.cz.

Karel Kopáč byl považován za hlavu gangu. Tři roky před svým zatčením měl autonehodu, po které zůstal upoután na invalidní vozík. Tím jeho účast na trestné činnosti skončila. Podle režiséra Svobody se se svým osudem nikdy nesmířil. Což potvrzuje i fakt, že se ve vězení v roce 2004 oběsil.

Přiznal se kvůli lásce

Právě on byl tím, kdo začal jako první mluvit s policií. Ke spolupráci jej motivovalo něco, co by asi člověk spíše nečekal — byla v tom totiž žena.

„Tohle byla taková zvláštní romantická láska. A snaha ochránit tu holku byla hlavní motivace, proč nakonec s kriminalisty spolupracoval. Policajti mu slíbili, že ji nechají být a nebude do případu zatažená. A pod tou podmínkou pak Kopáč vypovídal,“ zavzpomínal pro zpravodajský web Svoboda.

Karel Kopáč byl nakonec odsouzen k jednadvaceti letům vězení. Ludvík Černý dostal doživotní trest a Vladimíru Kunovi byl po odvolání snížen trest na 25 let. Potrestaná byla i Kopáčova sestra Irena, která nechala zavraždit svého manžela. Soud jí vyměřil desetiletý trest.

Zabíjeli by zřejmě dál

Pokud by se vyšetřovatelům nepodařilo vraždy objasnit, myslí si Jiří Svoboda, že by gang dál pokračoval ve svém vražedném běsnění.

„Udělali by z těch vražd skutečný byznys. Skupina koupila jakýsi domek za Prahou. Udělala si tam širokou odpadní rouru a zajímala se o koupi šrotovacího mlýnku na maso, jako se používá v kafilerii. Policie dospěla k názoru, že plánovala ze zahraničí vozit lidi, zabíjet je tady, mlít a vypouštět do odpadu,“ říká známý režisér.

Zdroj: Blesk.cz, iDnes.cz.

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články