Radim Uzel je v nemocnici. Jako lékař prý dokáže odhadnout, že má maximálně rok života

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
radim uzel
Zdroj: Nextfoto

Už když si začátkem března přebíral Radim Uzel vyznamenání z rukou prezidenta České republiky, bylo na něm vidět, proč se poslední dobou příliš neukazuje na veřejnosti. Slavný český lékař a sexuolog je ve svém věku 82 let nemocný a sám tehdy přiznal, že se cítí velmi špatně.

„Na předání medailí jsem se doplazil, jak vidíte,“ řekl tehdy sexuolog. „Mám dole 20 kilo, dříve by to bylo bráno jako zdravé hubnutí, teď už je to ale nezdravé,“ dodal. Podle jeho slov za to může rakovina, se kterou dlouhodobě bojuje. Tehdy ale netušil, že za necelý měsíc skončí v nemocnici.

„Mám se dost blbě. Jsem nemocný, nějak se na mě ty nemoci lepí. Měl jsem covid-19, teď mám ještě další choroby, moc se necítím. Mám nějaké nádory v břiše. Brzy mi bude už 82 let a myslím si, že už mám splněno,“ tvrdil médiím Uzel po předávání cen. Bohužel se nic nezlepšilo.

Do roka a do dne

Uzel podle iDNES velmi často mluví o smrti a má pocit, že už na světě dlouho nebude. „Na mou nemoc, která tu stále je a pokračuje, přišli v Motole po gastroskopii, při které objevili polyp. Z toho při následné histologii zjistili, že je to rakovina. Pokoušeli se to dokonce operovat, dvakrát se to nepodařilo,“ říká.

Do nedávna byl Uzel ještě soběstačný, do nemocnice docházel jen na pravidelná vyšetření. Kvůli zhoršujícímu se stavu ale musel být hospitalizován. „Zhubl jsem dvacet kilogramů, jsem vážně nemocný a skoro mrtvý, prosím pěkně,“ řekl už před časem podle deníku Extra.

Lékař je přesvědčený, že do roka a do dne už na světě nebude. Zaprvé si prý uvědomuje svůj vysoký věk, zadruhé je lékař, a dobře tak ví, jak vážný jeho stav je. O všem ale mluví poměrně otevřeně a je až s podivem, jak všechno přijímá. On ale tvrdí, že mu nic jiného nezbývá.

Smrti se nebojí

Ačkoli o smrti hodně mluví, podle jeho slov je to zkrátka něco, co jednou přijít musí. A je lepší, když s tím člověk počítá a má čas se s tím smířit. Jeho blízcí to nejspíš podobně nevnímají, on má ale jasno. „Nakonec to vypadá, že umřu. Strach ze smrti nemám. Nakonec umřeme všichni. Jen přitom nechci mít moc velké bolesti,“ přeje si.

„Ale to už dnes dokážou zařídit. Jako lékař mohu trošičku odhadnout, kolik mi zbývá času. Řekl bych tak do roka a do dne. Co naděláte,“ dodává. S rakovinou se pere Uzel už velmi dlouho, jeho zdravotní stav se hodně zhoršil v roce 2020, kdy prodělal covid.

„Třetí den jsem se začal dusit. A tak bylo jasné, že to sám doma nezvládnu. Odvezli mě do vojenské nemocnice. To jsem už cítil, že na mě sáhla smrt,“ popsal tehdy ve 13. komnatě s tím, že se už loučil se životem. V současné době se s ním prý loučí už poněkolikáté znova.

Zdroj: Extra, BleskiDNES

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články