Pro Ondřeje Vetchého je demokracie nejvyšší meta. Pavel si dle něj stranickou minulost odpracoval

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Vetchy Ondrej
Zdroj: Nextfoto

Ondřej Vetchý je známý mimo jiné tím, že se jedná o velkého bojovníka za demokracii. Ačkoliv on sám politické ambice nemá, o tom, kdo by jej měl v politice reprezentovat má jasné představy. V prezidentské volbě podporoval Petra Pavla. Nyní doufá, že právě on bude chybějícím vzorem pro mladé lidi.

Mnoho lidí ví, že je herec Ondřej Vetchý známý aktivista. Zajímá se o společenská témata, například o ekologii nebo o politiku.

Zajímá se o společenské dění

Jak sám přiznává, to, že je známý, mu mnohé v jeho občanské angažovanosti ulehčuje. Často se na něj se svými problémy obracejí občané, ale také politici. A právě tyto možnosti, které díky herectví má, zřejmě odvrátily syndrom vyhoření, který by ho dříve nebo později potkal.

„Herectví je běh na celý život. Dobrý herec se pozná podle toho, že se pořád zlepšuje. (…) Udržet si celý život výkonnost a furt se zlepšovat, to není jednoduché a vy pak hledáte motivaci,“ vysvětlil v pořadu Spotlight Světlaně Witovské.

Na politiky je velmi náročný

Svým vlivem se tak snaží především kultivovat politické prostředí. „Já sám se cítím demokratem a demokracie je pro mě ta největší hodnota a ta nejvyšší meta,“ vysvětluje. Nároky na politické kandidáty, kteří by ho měli reprezentovat, má ale herec pořádně vysoké.

V loňském roce na Letní filmové škole například prozradil, jak by měl podle něj vypadat ideální kandidát na prezidenta. Jeho slova citoval web Seznam Zprávy.

„Měl by to být člověk, který má morální kredit, strašně bych si přál, aby většinu z nás morálně a intelektuálně přesahoval. Má to být člověk, který má být důvěryhodný, nadstranický, má to být prezident všech a má mít naprosto jasné rozlišovací schopnosti, nesmí se bát převzít osobní odpovědnost za svá rozhodnutí, stát si za nimi, člověk, který je ochotný přiznat, že se i mýlí,“ vysvětlil.

S kandidáty na prezidenta byl nakonec spokojený. Jediný, proti komu se vyhraňoval, byl Andrej Babiš. I z tohoto důvodu neváhal podpořit svého kandidáta veřejně. „Bude strašně důležité podpořit kohokoliv z těch demokratických kandidátů, podpořit systémového kandidáta proti tomu nesystémovému,“ řekl na adresu předsedy a zakladatele hnutí ANO.

Podle Vetchého je Pavel velký demokrat

Nakonec se sám Vetchý rozhodl podpořit generála Petra Pavla. Dokonce mu nevadila ani jeho stranická minulost, kterou si podle něj Pavel odpracoval svým polistopadovým vystupováním ve službách Česka.

„Pro mě osobně je nejvyšší hodnotou svoboda a demokracie. A vím, že i on to má stejně. To je pro mě určující. Nadchla mě představa, že bychom mohli mít slušného prezidenta. Prezidenta, který není na prodej a který může zvýšit prestiž naší země,“ vysvětlil tehdy pro web PrahaIN.

Podle jeho názoru by mohl být právě Pavel jeden ze vzorů, které podle něj v aktuálně v Česku chybí. Jestli tomu tak opravdu bude, se ukáže už velmi brzy. Inaugurace prezidenta proběhne již 9. března.

Zdroj: Spotlight, Seznam Zprávy, PrahaIN

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články