Představitel Trautenberka rozdělil svůj majetek mezi děti. Svou životní roli nesnášel

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
ilja prachar
Zdroj: David Kundrát / CNC / Profimedia

Herec Ilja Prachař by měl být na co pyšný. Jeho syn David a vnuk Jakub jsou také herci, a to velmi úspěšní. On sám si zahrál několik stovek rolí, ale nejvíce ho proslavil Trautenberk.

Postava Trautenberka v Krkonošských pohádkách byla rolí, jak by se někomu mohlo zdát, nevděčnou. Sám Prachař přiznal, že ji nesnášel právě z důvodu, že ho všichni znali jako nevrlého jemnostpána. Umělec ale za života neztvárnil pouze jeho.

V rozhovorech prosil o připomenutí dalších rolí

„Až se stane a nebudu mezi vámi, zakazuji vám, abyste o mně psali jenom jako o Trautenberkovi. Copak jsem neodehrál kvalitnější role,“ uvedl v jednom z rozhovorů.

Proč tuto roli neměl rád, prozradil Jakub Prachař. „Mockrát se stalo, že jsme byli u dědy na chalupě a chodily se na něj koukat cizí rodiny. Rodiče za plotem svým dětem ukazovali, jak vypadá ten Trautenberk. Děda je posílal rovnou do pr…,“ řekl vnuk slavného herce. Večerníček přitom připravovala jeho manželka Jana.

Spolu měli dvě děti, dceru Magdalénu a syna Davida, kterého můžete znát nejen z filmových a seriálových rolí, také dabuje. Vlohy po svém dědovi podědil Davidův syn Jakub, ale také Mariana Prachařová, které má David s Danou Batulkovou.

Kariéra Ilji Prachaře skončila poté, co přišla mozková mrtvice a lékaři mu následně našli nádor na čele. Během operaci došlo k selhání orgánů a několik dní bojoval o svůj život. Nakonec ho vyhrál a poté si užíval každou sekundu. Ani mu vlastně nevadilo, že se musel vzdát herectví.

Měl smysl pro humor až do posledního dechu

„Byla to hezká léta a nádherná profese, ale bylo toho dost. Divadlo jsem nikdy nežral, všechno má své meze a každý člověk by měl dělat i něco víc než své řemeslo. Třeba se sebevzdělávat. Konečně jsem přečetl celou knihovnu,“ řekl Prachař Blesku v roce 2003.

„Vím, že mně toho pozemského života už moc nezbývá. Nebudu se tím ale trápit, když to není v mých silách změnit. Jen bych si strašně moc přál, abych si mohl prožít na tom našem světě alespoň pár krásných dnů,“ připojil ještě několik slov.

Zemřel o dva roky později, v roce 2005. V 81 letech měl ale pořád smysl pro humor, před smrtí obdivoval hlavně sestřičky, protože ležel na interně vinohradské nemocnice. „Poslední slova, která mi Ilja řekl, byla: Jsou tu moc hezký sestřičky, tak jdi domů a neměj o mě strach.“

„A pár hodin nato zemřel,“ řekla manželka. Stihl ale sepsat poslední vůli a majetek odkázal právě svým dvěma dětem. I když bylo jeho přáním, aby se o něm jako o Trautenberkovi nemluvilo, především starší generace si ho tak bude pamatovat navždy.

Zdroj: Blesk

Autor: Raina Tomanová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články