Praha může přijít o své místo na seznamu michelinských měst. Je to křehké téma, říká Radek Kašpárek

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
radek kasparek
Zdroj: Nextfoto

Restaurace Field slavného šéfkuchaře Radka Kašpárka se už nějaký ten čas pyšní michelinskou hvězdou. Teď ale podniku hrozí, že ocenění ztratí. Společnost Michelin se totiž rozhodla, že kdo nezaplatí, nebude se dále moci hvězdou chlubit. A jelikož jde o poměrně vysokou částku, Kašpárek má z celé věci obavy.


Michelinská hvězda je jedno z nejprestižnějších ocenění pro restaurace. V takzvaném Michelinském průvodci, který zachycuje restaurace navržené na ocenění prestižní hvězdou, je celkem zapsáno 31 českých restaurací, píše Český rozhlas.

Pouze 2 u nás ale ocenění skutečně získaly. Kromě Kašpárkovy restaurace Field je druhým podnikem La Degustation Bohême Bourgeoise.

Průvodce začala v roce 1900 vydávat firma Michelin. Původně šlo o malou knížku, která motoristům doporučovala automechaniky, benzinové pumpy, hotely a restaurace. Posléze se z průvodce stala čistě gastronomická záležitost a rozvinul se systém tří hvězd, které hodnotí jednotlivé restaurace.

Alespoň jednou michelinskou hvězdičkou se honosí 3 278 restaurací po celém světě. Získat ocenění ale není snadné. Inspektoři navštěvují jen několik vybraných míst v každé zemi. Takže i když vaříte skvělé jídlo, ale pracujete v malém městě, hvězdu Michelin pravděpodobně nezískáte.

Základním kritériem k získání hvězdy je kvalita restaurace. A nejedná se jen o kvalitu jídla, ale také o kvalitu stolování i designu restaurace. Chuť, vůně a textura pokrmů jsou třemi dalšími klíčovými elementy důležité pro inspektory.

10 milionů

Praha by aktuálně mohla přijít o své místo na seznamu michelinských měst. Společnost Michelin totiž ve střední a východní Evropě plánuje uzavřít smlouvy se státními agenturami, které by pomohly průvodce financovat, uvedl nedávno server Seznam Zprávy.

Zjednodušeně to znamená, že kdo si za svou pozici nezaplatí, ten o ocenění přijde.

„Některé okolní státy v regionu střední a východní Evropy se poplatek rozhodly zaplatit, jiné ne. Ministerstvo pro místní rozvoj zatím situaci vyhodnocuje a poplatek bude konzultovat s dalšími rezorty,“ okomentoval pro Seznam Zprávy situaci Petr Waleczko z kabinetu ministra pro místní rozvoj. Právě to má totiž rozhodnutí o zaplacení na starosti.

Částka, kterou je třeba pro udržení hvězdy zaplatit, je 10 milionů korun na tři roky. „Zasáhne nás to! V tuto chvíli je to velmi křehké téma. Jde o hodně, nechceme lidi na ministerstvu pro místní rozvoj naštvat. My jsme chtěli jít nejdříve tou klidnější cestou,“ řekl k situaci Kašpárek Blesku.

Je to stále v jednání

Rozhodnutí závisí na ministerstvu pro místní rozvoj. Jak ale Kašpárek upozorňuje, v případě, že se resort rozhodně restauraci s hvězdou nepomoci, bude se snažit za celou věc bojovat.

„Estonsko, Litva, Maďarsko, Slovinsko, jasně, ti všichni už to zaplatili. Pokud by to tady v Česku zamítli, tak bychom asi udělali větší halo, ale je to pořád v jednání,“ věří v úspěšnost celé akce šéfkuchař.

Zdroj: Český rozhlas, iDNES, Blesk, Seznam zprávy

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články