Pod kostýmem dědečka Hříbečka byste muže hledali marně. Postavu hrála čtrnáctiletá dívka

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Galina Borisova
Zdroj: Themoviedb.org

Kdo by neznal Mrazíka, který je u nás tradičně vysílán v období Vánoc a příchodu nového roku. Sovětský film z roku 1964 režírovaný Alexanderem Rouem uchvacuje i 60 let po odvysílání. Životní příběhy Alexandra Chvylji a Natalije Sedychové jsou již známé, ale co postava dědečka Hříbečka? On to totiž dědeček ve skutečnosti nebyl.

Pokřivený osud Natalye Sedykh, která hrála Nastěnku a stala se obětí pokusu o vraždu, je již veřejnosti známý. Stejně tak je známé přeřeknutí Josefa Zímy, který místo Nastěnko zvolal Nástěnko.

Ale kdo byl vybrán do role dědečka Hříbečka? O tom se ví málo, přitom se jedná o velmi důležitou postavu celé pohádky.

Dědeček sehrál důležitou roli

Ten v pohádce zastává velmi důležitou roli, když zkouší Ivánka a jeho charakter. Je to také on, kdo Ivánka potrestá za jeho domýšlivost.

„Nerad se klaním hned, to potom bolí hřbet. Ať se ti medvěd klaní až k zemi,“ odpovídá vzpurně Ivánek, když je vyzván se před dědečkem poklonit. A tak kouzelný dědeček domýšlivému Ivánkovi vyhoví a promění ho v medvěda.

Stařičký malý dědeček nenechal nikoho na pochybách, že se jedná o nějakého staršího herce. Když se ale podíváte na přehled herců, tak vás u dědečka překvapí jméno Galina Borisova.

Čtrnáctiletá slečna namísto dědečka

Ano, dědečka Hříbečka hrála totiž ve skutečnosti dívka. Galina Alekseevna Borisova se narodila 23. května 1950 a v době natáčení Mrazíka jí bylo pouhých 14 let. Když se podíváte na ruský server Kino-teatr, tak zjistíte, že další role nepřišly hned po Mrazíkovi.

Teprve v roce 1976 se objevila ve snímku Moje láska a o dalších deset let později ve filmu Podzimní vítr. Poté dostávala už jen seriálové role.

Velká kariéra ji tedy po natočení slavné pohádky nečekala a od roku 2008 ji nebylo vidět v žádném televizním seriálu ani filmu.

Je ještě něco, co jste o Mrazíkovi nevěděli? Ověřte si své znalosti v našem kvízu.

Zdroje: Kino-teatr, Wikipedia, Facebook, OnlyU

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články