Otfried Preussler se proslavil především v Německu. Autor Čarodějova učně přitom pocházel z Liberce

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Otfried Preussler
Zdroj: Profimedia

Když v roce 2013 zemřel, bylo mu 89 let. Slavný byl především v Německu, v České republice si jeho jméno vybavil jen málokdo. Když se ale mluví o jeho nejslavnějším díle, zpozorní každý. Otfried Preussler byl autorem knihy s názvem Čarodějův učeň.

Dílo, které bylo v mnoha podobách zfilmováno, se v Německu proslavilo pod názvem Krabat. Preussler byl ale autorem daleko více knih. Celkově jich napsal 32, přeloženy byly do 55 jazyků, píše Deník.

Rodák z Liberce

Narodil se v Liberci. Králem pohádek se ale stal v Německu a u nás se na něj tak trochu zapomnělo. Při jeho tvorbě ho výrazně ovlivnila babička Dora Syrowatková, která mu jako malému vyprávěla příběhy nejčastěji o lupičích, uvádí iDNES.

Jeho otec Josef Syrowatka byl vášnivý historik a sbíral příběhy z Jizerských hor. I to se v tvorbě Preusslera později projevilo.

Jak se z libereckého rodáka stal autor proslavený především v Německu? Otfried Preussler měl během 2. světové války hodnost poručíka a roku 1944 padl do sovětského zajetí.

Byl mučen, prošel mnoha nemocemi, balancoval na hranici života a smrti. Nakonec se mu ale podařilo přežít a roku 1949 se dostal na svobodu. Po válce Preusslerovu rodinu z Československa odsunuli. Nakonec se spisovatel usadil ve Stephanskirchenu.

Oceněn v zahraničí i u nás

Ačkoli byl českým rodákem, jeho dílo ho proslavilo především v Německu. Právě tam také v roce 1987 získal Cenu Andrease Gryphia. Jedná se o poctu udělovanou v zemi výjimečným autorům.

Oceněn byl ale nakonec i u nás. V roce 2014 získal posmrtně poctu hejtmana Libereckého kraje. Ačkoli jeho jméno je známé především v zahraničí, některá jeho díla se proslavila také u nás. A minimálně Čarodějova učně budou číst další a další generace Čechů.

Zdroj: Deník, iDNES, Novinky, Liberec

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články