Osobní lékařka Vladimíra Menšíka popsala jeho poslední minuty. Nečekala, že odejde tak brzy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir mensik
Zdroj: Martin Pekárek / CNC / Profimedia

Vladimír Menšík byl sice vynikající herec, bohužel si ale příliš nevážil života. Měl silné astma už od svého mladého věku, ani to mu ale nebránilo v životu, který byl plný alkoholu, cigaret a neopatrnosti. Se svou nemocí byl smířený, a i když věděl, že si sám zkracuje život, nic na tom nezměnil.

Vladimír Menšík sice zemřel 29. května 1988, dodnes jsou ale některé jeho role nezapomenutelné a je velikánem, který má v srdcích mnoha z nás své místo. A to i přesto, že jeho život nebyl zrovna příkladný. Například s kouřením podle extra.cz začal už v 7 letech, někdy dokonce vykouřil i 80 cigaret za den.

Jeho humor byl jedinečný, ale naproti tomu sám sebe pomalu zabíjel, a ačkoli to dobře věděl, nic s tím nedělal. Nebýt jeho povahy, mohl žít podle mnoha odborníků i o několik let déle. Nejen cigarety, ale i alkohol k němu bohužel neodmyslitelně patřily.

Svou smrt očekával

Menšík byl se svou smrtí smířený. Ačkoli přišla pro mnohé nečekaně, jak píše dama.cz, on sám ji čekal a věděl, že nastane velmi brzy. Dokonce ani jeho osobní lékařka ale nečekala, že to bude až tak brzy. Herec, který dodnes baví fanoušky v nezapomenutelných rolích, zemřel ve věku 58 let.

Všechny jeho problémy začaly v pubertě, kdy u něho propuklo astma. „V době studií na průmyslovce běžel nějaký závod kolem čerstvě natřeného plotu a tam dostal poprvé těžký záchvat. Pak se mu to střídavě opakovalo celý život,“ vzpomíná MUDr. Zdena Lipárová.

Ale ani tyto zdravotní problémy nepřesvědčily Menšíka, aby se vzdal kouření a extrémně nezdravého životního stylu. Lipárová se stala jeho osobní doktorkou, která mu několikrát zachraňovala život a za tu dobu se s ním také spřátelila. Jeho smrt ji tedy velmi zasáhla.

Trpěl prý s krvácivým vředem

Osudným se stal Menšíkovi vřed, který praskl, a herec proto začal krvácet do břicha. I když měl bolesti a měl raději jet do nemocnice, on se rozhodl cestovat do Brna. Osobní doktorka mu to rozmlouvala, on ale neposlechl. Podle Aha! doslova trpěl jako zvíře.

„Jeho smrt jsem čekala, ale ne tak brzy. Krvácel z vředu a nemohl dýchat. V den smrti odjížděl do Brna a já ho zrazovala, ať nejezdí. Nedal si říct,“ řekla v rozhovoru později Lipárová. „Jela jsem pro něj sanitkou i na Slovensko. Cestou jsme museli několikrát zastavit, aby si odpočinul. Chodila jsem s ním i na natáčení. Seděla jsem stranou a ve stříkačkách jsem už měla připravené léky, abych to nezdržovala,“ vylíčila několik společných zážitků.

Bohužel, o co dokonalejší byl Menšík herec a bavič, o to méně dbal na své zdraví. Svou nemoc označoval za svou holku a dělal si z toho legraci. Věděl dobře, co ho čeká, mnoho jeho blízkých ale smrt silně zasáhla a dalo by se říci, že jeho jednání bylo i vůči nim bezohledné.

Zdroj: ahaonline.cz, dama.cz, extra.cz

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články