Ondřej Pavelka má chalupu v Dolním Dražově, kde založil okrašlovací spolek

od Denisa Weisová
2 minuty čtení
ondrej pavelka
Zdroj: Nextfoto

Herec Ondřej Pavelka je jedním z lidí, kteří se na chalupu vrací rádi a často. Konkrétně se jedná o chalupu v Dolním Dražově, ke kterému má velmi blízko už od dětství, kdy do této vesnice přišel s rodiči.

„Tehdy nám obecní úřad nabízel asi deset volných domů. My si vybrali tento, který je starý zhruba dvě stě let. Kdysi to byl mlýn, pak hájovna,“ zavzpomínal pro Chebský deník.

Dolnodražovský okrašlovací spolek

Byly to hlavně vzpomínky na dětství, ale i to, jak rád se herec na chalupu vrací, co ho vedlo založení okrašlovacího spolku v Dolním Dražově. Ten funguje již od loňského února a spolu s Pavelkou ho založil Antonín Šnajdr. Účelem tohoto spolku je posbírat co nejvíce informací o historii obce, ale hlavně obnovování původních zajímavých míst, které časem zanikly.

„Myšlenka obnovovat věci, které tu kdysi fungovaly, přišla už hodně dávno, už tak před dvaceti lety,“ svěřil se loni Pavelka Chebskému deníku. V první řadě se rozhodli obnovit altán, který slouží k setkávání občanů. „Říkáme mu Klubovna u Zastávky, protože u zastávky stojí. Chystáme se také zvelebit její okolí.“

Dolní Dražov má opravdu pestrou historii, která se dá dohledat až do 15. století. Práce tu tak spolek má požehnaně. Obnovili studánku a nalezli původní podstavec pod kříž s Ježíšem, který je vedle ní.

Obnovená zvonička a nová socha Jana Nepomuckého

V září loňského roku spolek slavnostně odhalil zvoničku, kterou se jim podařilo obnovit. Ta stála v Dražově ještě po druhé světové válce, byla ale zrušena po odsunu Němců.

„Dokonce se našel i původní zvon, který má na sobě vyrytý rok 1869. Kde byl? Měl ho schovaný ve stodole soused, který až teď vysvětlil proč. Chtěl ho zachránit a vydat ho až v okamžiku, kdy přijde někdo, kdo to bude myslet se zvoničkou skutečně vážně,“ prozradil Antonín Šnajdr.

Zachovalo se i dřevo a zvon byl prý ve výborném stavu. Zvoničce přijel na slavnostní obnovení požehnat farář Štěpán Romuald Rob.

Při této slavnostní příležitosti bylo požehnáno i studánce a soše Jana Nepomuckého, kterou pro Dolní Dražov vytesal kolega Ondřeje Pavelky David Prachař.

Zdroje: Karlovarský deník, Chebský deník

Autor: Denisa Weisová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články