Olga Menzelová poskytla azyl ukrajinským uprchlíkům. Zavzpomínala na to, co její manžel zažíval během okupace

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
olga menzelova
Zdroj: Nextfoto.cz

Olga Menzelová, manželka slavného zesnulého režiséra Jiřího Menzela, stejně jako mnoho dalších celebrit v České republice pomáhá ukrajinským uprchlíkům. Zařadila se dokonce k těm, kteří poskytují uprchlíkům azyl. Dala tak domov někomu, kdo o něj přišel.

„Dělám to ráda. Představa, že bych jako máma s dětmi neměla kam jít, mě děsí,“ vysvětlila producentka pro server Život v Česku. Nejen podle jejích slov jsou právě maminky s malými dětmi těmi, pro které je válka nejstrašlivější. Olga se tak rozhodla udělat maximum proto, aby jim pomohla.

„Málokdo asi čekal, že válka skutečně vypukne, a tím, jak blízko je, si uvědomuji, že se nás může týkat také. Vzpomínám si na Jirku, jak mi vyprávěl o okupaci Československa z roku 1968, navíc jako máma tří dětí vše vnímám dost emotivně,“ svěřuje se.

Ihned jednala

Pod vlivem příběhů lidí ze svého okolí se Olga rozhodla, že není na co čekat a je potřeba ihned jednat a pomoci, jak to jen jde.

„Nejde mi se od toho konfliktu oprostit. Když jsem viděla fotky zastřelené rodiny s dětmi, vedle kterých stojí sbalené kufry, nebo záměrně vybombardovanou dětskou nemocnici, bylo mi z toho strašně úzko. Je to čisté zoufalství a bezmoc,“ vysvětlila na webu.

Na český národ, který v současné době uprchlíkům pomáhá ve velkém, je Menzelová podle svých slov hrdá. Je vidět, že nikomu z nás není ukradená situace tam venku a každý dělá, co může. A producentka je opravdu ráda, že i ostatní lidé dělají všechno proto, aby Ukrajincům alespoň trochu pomohli.

Svěřuje se se svými myšlenkami

O tom, co se na Ukrajině děje a jak ona sama situaci vnímá, se svěřila i v několika příspěvcích na instagramu. Chce, aby lidé věděli, jak ostatní vidí celou věc, protože podle nich společné sdílení názorů spojuje a může svým způsobem také pomáhat.

„Často v těchto dnech myslím na Jirku. Nejen v souvislosti s jeho nedávnými narozeninami… Vzpomínám si na to, co všechno mi vyprávěl o okupaci Rusy v 68. roce. Začala okupace. Od chvíle, kdy ráno spatřil na ulici první ruské ozbrojené vozidlo, věděl, co znamená, když se řekne: Stáhlo se mi hrdlo. A už taky znal ten pocit ponížení, jaký měli lidé v březnu třicátého devátého, kdy do Prahy vjeli vojáci v německých uniformách,“ napsala Menzelová na sociální síti.

Zároveň Olga podporuje i prezidenta Ukrajiny, který je podle jejích slov hrdinou. I o něm se na instagramu vyjádřila: „Hezké ráno, přátelé, tohle video je pro mě ukázka hrdiny, který je odhodlaný bránit svoji zem. To, jak v těžké době prezident země psychicky podporuje svůj národ, je ukázka leadera, který je s nimi a mezi nimi!“

Menzelová doufá, že i nadále bude každý dělat, co bude v jeho silách, a že se situace nepotáhne do nekonečna. Ji osobně konflikt silně zasáhl, snaží se ale myslet především pozitivně a dělat hlavně takové kroky, které povedou k bezpečí. Přece jenom deptat se negativními myšlenkami nemá smysl.

Zdroj: Život v Česku, Instagram

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články