Olga Menzelová odhalila manželovu pamětní desku. Je na ní vyobrazen i se svým Oscarem

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
olga menzelova
Zdroj: Nextfoto

V pondělí došlo na Praze 6 k odhalení pamětní desky uznávaného českého režiséra Jiřího Menzela. Plaketa nyní zdobí dům na adrese Na Valech 283, kde režisér bydlel od roku 1996. Na slavnostní události přirozeně nechyběla ani jeho manželka Olga a spousta známých osobností.

V pondělí 5. září uplynuly přesně dva roky od chvíle, kdy svět opustil známý český režisér Jiří Menzel. Ten se proslavil především svými adaptacemi děl spisovatele Bohumila Hrabala.

Menzelové se deska líbí

Mezi jeho nejslavnější díla tak patří Skřivánci na niti či Postřižiny. Za zfilmování novely Ostře sledované vlaky získal v roce 1968 dokonce Oscara.

Ten je zakomponován právě i do pamětní desky, jejíž tvůrci jsou Jan Dvořák a Radko Šťastný. Její design a celkové pojetí si vdova po slavném průkopníkovi filmové nové vlny velmi pochvalovala.

Olga zasedla v porotě a pomohla i s odhalováním

„Při výběru (konečného návrhu plakety) jsme neměli jakéhokoliv sporu. Pro mě je to (na podobizně na pamětní desce) ten Jirka, jak já ho znám. A ten Oscar tam mi přišel důležitý,“ uvedla podle iDNES na odhalení Menzelová.

Ta dokonce zasedla v porotě, která podobu desky vybírala. Do výběrového řízení se přihlásilo pět návrhů. Ten finální nakonec stál Prahu 6 asi 120 tisíc korun.

Pochlubila se i svým fanouškům

O slavnostní akt se podělila Olga Menzelová se svými sledujícími na svém instagramovém účtu. Tam ukázala přímo odhalení desky, na kterém se podílela společně se starostou Prahy 6 Onřejem Kolářem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Olga Menzelová (@olgamenzelova)

„Dnes je a zítra už být nemusí… ale to, cos tady ty pro nás všechny zanechal, je tak cenné… nesmrtelné filmy, divadelní představení, která se stále hrají po celém světě, knihy, tvoje myšlenky, názory, tvoji odvahu, skromnost, pokoru a hlavně bezpodmínečnou lásku ke mně a dětem,“ připsala k videu.

Kromě ní se odhalení zúčastnila celá řada známých osobností, například režisér Jan Hřebejk, zpěvák Václav Neckář či herci Jiří Suchý a Viktor Preiss.

Zdroj: iDNES, Instagram, Blesk

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články