Oldřich Vlach ukončil kariéru kvůli bolestem páteře. Byly tak nesnesitelné, že uvažoval i o sebevraždě

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Oldrich Vlach
Zdroj: Profimedia

Herec Oldřich Vlach musel před dvěma lety učinit velmi těžké rozhodnutí a ukončit svou kariéru kvůli problémům s páteří. Herce si diváci mohou pamatovat jako nezapomenutelného rostlináře Kunce z filmu Vesničko má středisková. V roce 1997 mu však začaly problémy s páteří, které byly tak nesnesitelné, že herec přemýšlel i o sebevraždě. Jeho stavu nepomohl ani ortel lékařů, který nejprve zněl rakovina v pokročilém stádiu. Nakonec se sice rakovina nepotvrdila, ale herec musel na náročnou operaci a problémy se zády stejně neustávaly. V roce 2020 se tedy rozhodl ukončit svou hereckou kariéru.

„Chlapi, nelejte to pivo z voken! Podívejte se, jak vypadám!“ Tak toto je bezpochyby jedna z nejznámějších hlášek filmu a vyšla právě z úst Oldřicha Vlacha.

Vleklé problémy s páteří

Herec měl problémy s páteří již od roku 1997. „Bolesti vzadu pod krkem začaly pozvolna. Stupňovalo se to, až z toho byla šílená bolest, téměř nesnesitelná. K tomu jsem měl stále zvýšenou teplotu. Jel jsem do špitálu. Nějaký pan docent mi tam řekl, že to je ústřel a že to bude dobré. Že mám jezdit každé ráno na injekci a dá mě dohromady. Tak jsem jezdil do nemocnice, do divadla na zkoušky a domů,“ uvedl pro Kafe.

„Jednoho dne jsem však zjistil, že nemohu chodit. Nohy mě vůbec neposlouchaly. Myslím si, že vydržím dost, ale bolest páteře byla k nepřežití a k nevydržení. Stačil opravdu jen minimální pohyb a myslel jsem, že se zblázním,“ pokračoval v rozhovoru.

Přiznal se, že uvažoval kvůli bolestem i o sebevraždě. Že si kvůli páteři prošel peklem, svědčí i rozhovory, které v té době dával pro Aha!

„Hrábl jsem si na dno. Měl jsem strašné bolesti krční páteře, a když mě otevřeli, první diagnóza zněla: metastáze v páteři. Dávali mi půl roku. Volali Janě, že konečná,“ uvedl například v jednom z rozhovorů s tím, že měl z rakoviny opravdu velký strach.

„Další testy za čtrnáct dní prokázaly, že je to zanedbaný zánět. Ale těch čtrnáct dní v depresích byla neuvěřitelně dlouhá doba,“ oddechl si po náročném čekání na výsledky.

V roce 2016 pak musel podstoupit náročnou operaci zad kvůli zúženému míšnímu kanálku. „Byl jsem dočasně ochrnutý. Učil jsem se jíst, pít, sedět, když jsem se postavil, to byla radost. Za záchranu vděčím i manželce Janě, je to nejlepší ženská,“ prozradil.

Odchod do hereckého důchodu

Zprávu o nedobrovolném hereckém důchodu před dvěma roky potvrdil nejdříve ředitel vinohradského divadla a následně i sám herec.

„Pan Vlach ukončil svou práci v divadle ze zdravotních důvodů. Je nám to všem nesmírně líto, ale lékaři mu doporučili se šetřit,“ uvedl na stránkách Divadla na Vinohradech ředitel Tomáš Töpfer. V prohlášení pak dále uvedl, že bude Oldřich Vlach v divadelním souboru všem chybět, ale zdraví je přednější.

„Děkuji za váš zájem! Musel jsem zvolnit a více myslet na sebe. Uvidíme, jestli třeba ještě vezmu nějaké nabídky do dabingu, ale v divadle nebo před kamerou mě teď neuvidíte,“ potvrdil problémy pro Aha! sám herec.

Nyní si tedy užívá zaslouženého odpočinku a tráví volný čas se svou ženou.

Zdroje: Aha!, Kafe, iDNES

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články