Nový generální ředitel ČT Jan Souček detailně prošetřil aféru kolem Nory Fridrichové. Poté ukázal svou otevřenost představením partnera

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jan Soucek s partnerem
Zdroj: Martin Hykl/CZECH NEWS CENTER CNC / Martin Hykl / CNC / Profimedia

V dubnu minulého roku porazil Jan Souček dosavadního ředitele ČT Petra Dvořáka ve výběrovém řízení a v říjnu se ujal této zodpovědné a leckdy nevděčné funkce. Hned musel řešit velkou aféru ohledně šikany a sexuálního obtěžování v rámci pořadu Reportéři ČT, ale již tehdy bylo zřejmé, že svou funkci bere vážně a zodpovědně. O novém řediteli se toho moc nevědělo a o to větší bylo překvapení, když na předávání cen Českého lva přišel v doprovodu muže. Jan Souček ale upozornil, že partnera nijak neskrýval, byl s ním již na StarDance a důležitá je pro něj otevřenost.

Hned po nástupu do své funkce musel Souček řešit nepříjemný problém, kdy byl šéfredaktor pořadu Reportéři ČT Marek Wollner obviněn z šikany a sexuálního obtěžování.

Svou funkci vzal zodpovědně

V rozhovoru pro Seznam zprávy v lednu minulého roku Wollner uvedl, že podnět podala jeho kolegyně Nora Fridrichová. Ten si poté nebral servítky a obvinil ji z bossingu.

Situace dopadla tak, že Nora Fridrichová zůstala ve své funkci s tím, že se žádná šikana z její strany neprokázala, a Marek Wollner odešel z ČT.

Nový ředitel ale nechtěl před problémem zavírat oči a hned po svém nástupu do funkce si vyžádal protokoly z celého vyšetřování.

„Potřebuji získat jistotu, že to nebyl systémový problém uvnitř toho týmu, možná uvnitř celé zpravodajské divize a toho nastavení. Mně se nechce věřit, že pokud se to týkalo tolika lidí a dělo se to tak dlouho, tak to vždy zůstávalo jen mezi těmi dvěma, že to neputovalo tím systémem,“ uvedl již v červenci minulého roku Souček v podcastu Insider.

Bylo tedy zřejmé, že se nový ředitel zhostil své nové role zodpovědně. Kromě jeho prohlášení o tomto incidentu nebo o tom, jaké nastanou v ČT změny, se toho o něm vědělo velmi málo.

Přítele nikdy netajil

O to větší nastalo překvapení, když Jan Souček odhalil kousek svého soukromého života na cenách Český lev v pražském Rudolfinu.

Namísto ženy se totiž po jeho boku objevil muž, a aby nedošlo ke spekulacím o tom, zda to byl jen kamarád, nebo partner, sám ředitel to uvedl na pravou míru.

„Doprovází mě můj partner. Mým partnerem je už 15 let můj přítel Honza a seděl vedle mě na přímém přenosu Lvů. Koneckonců seděl vedle mě i na StarDance loni na podzim,“ řekl Souček deníku Blesk.

Jeho partnerem je Jan Tomíček, který pracuje jako konzervátor a umělecký restaurátor. A jak již Souček uvedl, nijak ho neskrývá, protože k tomu nevidí důvod.

„Nemyslím si, že v dnešní společnosti je problém, kdo s kým žije. Před 20, možná 25 lety bych o tomhle tématu možná přemýšlel, dokonce si pamatuji situace, kdy tenhle fakt chtěl někdo použít proti mně. Ale už před 25 lety jsem se rozhodl, že otevřenost je ta nejúčinnější zbraň. K lidem ve svém okolí a i v práci prosazuji otevřenost,“ dodal pro zmíněný deník.

Jan Souček tak dokazuje, že s jeho nástupem do funkce generálního ředitele ČT přichází do veřejnoprávní televize nový směr, s jehož pomocí chce řešit problémy, s nimiž se televize potýká.

Zdroje: Seznam Zprávy, Hlídací Pes, Blesk

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články