Nicole Kidman jako vosková figurína po botoxu. Toxin, který ovládl svět, má své výhody i rizika

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Nicole Kidman Keith Urban
Zdroj: lev radin / SHutterstock.com

Botox je injekční lék vyrobený z botulotoxinu typu A. Botoxové injekce blokují určité chemické signály z nervů, které způsobují kontrakci svalů. Nejběžnějším použitím těchto injekcí je uvolnění obličejových svalů, které způsobují vrásky. Používají se ale i při léčbě křečí či migrén. Jsou velmi oblíbenou kosmetickou procedurou zejména u celebrit.

Některé celebrity to ale trochu přehánějí, jak ukazují poslední fotky Nicole Kidman a Keithe Urbana.

Toxin, který zabíjí i léčí

Přestože se jedná o stejný toxin, který způsobuje botulismus (život ohrožující formu otravy jídlem), jeho účinky se liší podle množství a typu expozice.

Botox se aplikuje pouze injekčně v cílených dávkách a po aplikaci blokuje signály z nervů do svalů. To zabraňuje kontrakci cílových svalů, což může zlepšit vzhled jemných linek a vrásek.

Také se dle serveru Mayo Clinic používá pro terapeutické účely, jako například při léčbě křečí, nadměrném pocení či při léčbě migrén.

Při léčbě migrén, jak uvádí server Time, je třeba aplikovat 31 injekcí do různých míst na hlavě a krku a účinky pak trvají přibližně tři měsíce. Jak však uvedeme dále, má tato léčba určitá rizika.

Vedlejší a nežádoucí účinky jsou minimální

Dle serveru National Library of Medicine bylo v letech 1989 až 2003 americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv hlášeno 1031 nežádoucích účinků spojených s kosmetickým používáním botoxu. Z nich pak pouze 36 bylo považováno za vážné.

Dle studie z roku 2005 bylo zjištěno, že vážnější nežádoucí účinky se objevují při terapeutickém užití botoxu, zatímco při kosmetickém je jejich výskyt nižší.

Mezi nejčastější nežádoucí projevy pak dle studie z roku 2021 patří povrchové zarudnutí kůže, modřiny, otok, pokleslé oční víčko nebo obočí či bolest v místě vpichu.

Tyto nežádoucí účinky by pak dle serveru Healthline měly odeznít během několika dnů.

Ve velmi vzácných případech se u člověka mohou objevit příznaky podobné botulismu, jako jsou potíže s mluvením, potíže s polykáním, potíže s dýcháním či problémy se zrakem. V takovém případě je třeba vyhledat okamžitě lékařskou pomoc.

Účinky pominou po 3 až 6 měsících

Požadované kosmetické účinky začnete dle serveru Cleveland Clinic pociťovat kolem třetího a čtvrtého dne. Úplné výsledky budou viditelné během 10 až 14 dnů. Během tří až šesti měsíců po botoxové terapii se toxiny opotřebovávají a svaly znovu nabývají pohybu. Je proto potřeba podstoupit další aplikace.

Nevýhodou botoxu je strnulý výraz a v podstatě nemožnost využívat mimických svalů. To však mnohé celebrity stejně neodradí od jeho používání.

Celebrity závislé na botoxu

Například Nicole Kidman přiznala užívání botoxu již v roce 2008 a o tři roky později prohlásila, že s ním skončila.

„Zkusila jsem botox, ale nelíbilo se mi, jak potom můj obličej vypadal. Už ho nepoužívám a zase mohu hýbat čelem,“ prohlásila v roce 2011.

Nejnovější fotky herečky a jejího manžela z předávání cen country umělcům v Nashvillu však naznačují, že nakonec zvítězila potřeba vyhlazeného obličeje bez vrásek.

„Vypadají jako mimozemšťané z planety Botox,“ nebrali si servítky fanoušci, kterým se umělý vzhled herečky nelíbí.

„Tady Madame Tussauds odvedla dobrou práci,“ narážel další fanoušek na fakt, že manželé vypadají jako voskové figuríny.

Mezi další závisláky na botoxu pak patří například Kim Kardashian, Jennie Garth, Megan Fox či Courteney Cox. Z našich hvězd pak lze zmínit Agátu Hanychovou nebo Moniku Marešovou.

Zdroj: National Library of Medicine, Healthline, Mayo Clinic, Time, Cleveland Clinic, iDNES, Super

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články