Nela Boudová o adoptivní dceři: Důležité je žádné z dětí neupřednostňovat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
nela boudova
Zdroj: Profimedia

Nela Boudová je maminkou tří dětí. Zatímco dva synové jsou jejími biologickými potomky, dceru Sašu, které je nyní 13 let, má v pěstounské péči. Vnímá nějaké rozdíly ve výchově dětí? A jak vlastně dceru do pěstounské péče dostala?

Podle herečky jsou děti, které nejsou biologicky naše, někdy na výchovu náročnější. Je to dáno tím, že člověka obvykle zkouší. Pokud vědí, že jsou v pěstounské péči či adoptované, jednoduše se snaží zjistit, zda je jim člověk schopný dát tolik lásky jako ostatním.

Žádné upřednostňování

Pokud člověk vychovává dítě z pěstounské péče, je to mnohdy složité. Daleko složitější je ale situace, kdy vychovává dítě z pěstounské péče a k tomu má nějaké ty biologické potomky. Pokud si to dítě uvědomuje, logicky žárlí, myslí si Boudová.

„Je nutné, aby děti měly pocit, že žádné není upřednostněné, a aby se netvořila koalice mezi partnerem a jeho dítětem. Partneři zkrátka musí být na vrcholu pyramidy,“ radí v rozhovoru v pořadu Na kafeečko.

Vzít si dceru do péče byla podle ní osudová věc. Saša ji učí trpělivosti a ona pro ni dělá všechno, co může. Herečka je šťastná, že se v tomto ohledu rozhodla takto a žádné ze svých dětí by za nic na světě nevyměnila.

Těžká situace

Důvod, proč si Nela Boudová vzala dívku do péče, je jednoduchý. Vždy věděla, že chce nějakému dítěti bez možnosti normálního domova pomoci.

„U mě to bylo jednoduché, řekla jsem si, že když na tom budu dobře, tak si do péče nějaké dítě vezmu. Mám kamarádku v dětském domově a ta mi jednou zavolala, že má pocit, že je tam holčička pro mě. Zajela jsem se na Sašenku podívat a na první pohled jsem věděla, že to tam je,“ uvedla pro Český rozhlas Region.

Herečka musela o dívku bojovat, dostala se totiž i do situace, kdy o ni měla přijít. „Měla jsem ji v hostitelské péči, následně jsem požádala o prodlouženou hostitelskou péči a bylo mi řečeno, že ji musím vrátit,“ svěřila se pro Lifee.

Dnes už je naštěstí vše vyřešené a dívka má stálý domov, na který se může spolehnout. A Boudová je ze svého rozhodnutí bojovat rozhodně šťastná a všem svým dětem dopřává ty nejlepší podmínky k životu, jaké jen může.

Zdroj: Lifee, Blesk, Český rozhlas Praha, Kafe, Český rozhlas Region, Vlasta

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články