NÁZOR: Ornella Koktová sdílela fotku se synem u větrníku a dočkala se hejtů. Je však ke zvážení, zda oprávněných

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Ornella Koktova se synem Quentinem
Zdroj: David Kundrat/CZECH NEWS CENTER CNC / David Kundrát, Pavel Machan, Marek Pátek, Martin Hykl / CNC / Profimedia

Že je Quentin Kokta, syn Ornelly Koktové, trochu větší, to se všeobecně ví. Ornella opakovaně napadá média, že není hezké, když o synově obezitě píší, protože mu tím ubližují. Nikdo ale nikdy nenapsal, že za to může Quentin, a možná, že všechny tyto články mají jen Ornelle otevřít oči.

Následující text je názorem autorky.

Quentinova váha se v českém showbyznysu řeší již mnoho let. Server Extra například v roce 2021 uvedl, že malý Quentin váží 50 kg. Tuto informaci dostal od samotného Josefa Kokty.

Rodina má jasno, jen každý trochu jinak

„Quentin je v léčebně, protože má problémy s obezitou, v osmi letech má padesát kilo. Je tam na třicet dní. Zkoušíme, jestli ho tam naučí nějaké návyky. Osobně mám názor, že na svůj věk je hodně veliký, ostatní jsou proti němu mrňaví. Podle mě by to vyběhal, ale Ornella rozhodla, že vyzkoušíme léčebnu v Říčanech,“ uvedl pro zmíněný server otec Quentina.

Vyjádřila se k tomu i samotná Ornella, která se hájila, že Quentin nemá kila navíc proto, že by se přejídal. Rozhodnutí o umístění do léčebny předcházelo například měření BMI.

„Podle výpočtu BMI, který nerozlišuje tukovou a svalovou tkáň, je Quentin podvyživený. Podle váhy a vzhledu je jasné, že má víc tuků, tudíž to musíme začít řešit,“ prozradila Ornella ve stejném roce pro deník Blesk.

K tématu se musela vyjádřit i babička Monika Binias, která měla jasné stanovisko.

„Chybou bylo, že Quentin odmala jedl Pepovu kuchyň, která je ryze česká. Takže to byly pořád knedlíky, omáčky, sladkosti a takové věci. Neměl žádný pohyb, pořád seděl u počítače, a když se kouknu na jejich profily na sociální síti, vypadá to, že se nic nezměnilo,“ uvedla pro server Expres Binias, která jinak s rodinou není v kontaktu.

Sladké nejí, jen se u něj fotí

Občas se sice někde objeví nějaký komentář na Quentinovu váhu, ale jinak byl od té doby tzv. klid po pěšině. Opětovnou debatu rozvířila sama Ornella společnou fotkou se synem.

„Sice se s vámi (napůl) puberťák nechce už moc fotit… ale když to vezme do ruky babička, něco prostě klapne,“ napsala k fotce z kavárny, v níž Quentin sedí u stolu, na kterém je na talířku velký větrník.

A právě ten sladký větrník některým sledujícím nedal spát a Ornelle měli potřebu napsat svůj názor. Lze to ale vyčíst pouze z komentářů, které malého Quentina hájí.

Z diskuze je zřejmé, že součástí byly komentáře na Quentinovu váhu, ale ty byly nejspíše smazány, protože je nedohledáte. Byly ponechány jen komentáře hájící Quentinův vzhled, chválící výchovu matky a podporující Ornellu, že z toho syn vyroste.

„Největší paradox je, ze Q nejí moc sladký. Vánočního cukroví se nedotkl, větrník měl po roce, pije čistou vodu… a je prostě oplácaný. Některé děti jí cukr horem dolem a jsou jak lunt… ale těm nikdo psát nebude, že,“ napsala Ornella k těmto komentářům.

Milí rodiče, syn za to nemůže

Ráda bych se vrátila do roku 2021 a upozornila tak na hlavní Quentinův problém, a to rodiče. Tehdy 50kilový osmiletý klouček skončil v léčebně.

Tatínek k tomu dal jasné stanovisko: neviděl pro léčebnu důvod, protože by to kluk vyběhal. Maminka si ale dupla, tak kluk šel. Ale jinak ani maminka netušila, proč má syn nadváhu, protože se vůbec nepřejídá.

Ano, některé děti jsou oplácanější a těžko se pak vysvětluje okolí, že se nepřejídají. A ano, i děti s nadváhou si mohou někdy dopřát sladké.

Ale rodiče jsou tu od toho, aby činili rozhodnutí za děti, které ještě nemají tolik zkušeností a rozumu. A v tomto případě by oba rodiče měli přestat hledat výmluvy a řešit příčinu. Protože, je mi líto, nějaká být musí.

Nejde o hejty na sociálních sítích ani o to, aby se uhájili, jak jsou skvělí rodiče. Jde o blaho syna, který si kvůli svému vzhledu musí jistě vyslechnout mnoho poznámek.

„On chodí na skauta, kde se hodně naběhá venku, a potom také lyžuje. Ještě to samozřejmě neumí úplně perfektně, ale rádi bychom ho v tom s manželem podporovali a více ho k tomu vedli,“ uvedla pro server Život v Česku Ornella v roce 2022 ke sportovním aktivitám syna.

Nemusíte být odborníci, aby vám došlo, že u dítěte se sklony k nadváze je tohle velmi málo.

Do rodinného života Ornella vpouští své fanoušky velmi často a fotky dětí jsou hlavním obsahem jejích sociálních sítí. Sportujícího Quentina na nich ale budete hledat marně. Musíme však věřit, že pohybu má opravdu dost, když to říká jeho matka.

I přesto však musím tento text zakončit tím, že jakékoliv komentáře typu „syn je tlustý“ by se vůbec u fotky dítěte neměly objevit a sledující by si měli uvědomit, že Quentin za to opravdu nemůže.

A rodiče? U nich už mám menší pochybnosti, ale do jejich rodinného života nevidím a nezbývá, než jim věřit, že dělají maximum pro to, aby byl Quentin šťastné a zdravé dítě.

Zdroje: Extra, Blesk, Expres, Instagram, Život v Česku

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články