Názor: Milan Drobný se kriticky vyjádřil k Ukrajincům. Jeho příběh ale nedává příliš smysl

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Drobny Milan
Zdroj: Foto : Czech News Center / Rusinova Maria / CNC / Profimedia

Umělec, stejně jako každý člověk, má právo na svůj názor, akorát že ten jeho je někdy víc slyšet. To ovšem neznamená, že ho nesmí říkat, jen ale musí počítat s reakcí, která zákonitě přijde. Milan Drobný si nedávno nebral servítky a pustil se do ukrajinských uprchlíků. Za nás ale řádně přestřelil.

Doba komunismu už je naštěstí dávno pryč. Lidé tak mohou celkem otevřeně říkat své názory. Problémem poslední doby ovšem je, že si někteří lidé pletou svobodu slova se svobodou beztrestně lhát.

Nedávno se o tom přesvědčil například Vojtěch Filip, který se musel omluvit bývalému starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi za to, že v televizi řekl, že má předky sloužící v gestapu. Což byla ale jednoznačná lež.

Svou svobodu beztrestně se vyjádřit využil nedávno i zpěvák Milan Drobný, který se v rozhovoru pro iDNES rozohnil nad současnou politickou situací, konkrétně nad uprchlíky z Ukrajiny.

„Když vidím, jak tady pomáháme uprchlíkům víc než našim starým lidem. Dobrý, Ukrajina… musíme pomoct. Ale někteří se tady už chovají jako prasata,“ začal své vyprávění Drobný.

„Normálně vyžírají… znám to. Mám naproti sousedku. Vidím to. Její frajer opravuje auta, dělá melouchy, jezdí si v mercedesu. Je mu 35, proč nejede domů a nebojuje? Jsem ochotný pomáhat, ale spíš našim starým lidem,“ doplnil na závěr.

Drobného tak trochu neuvěřitelný příběh

Dobře. Lze pochopit, že zpěvák má nějaké špatné zkušenosti s Ukrajinci. Ale opravdu je nutné okamžitě takto zobecňovat? Navíc jeho příběh o tajemné sousedce s přítelem v mercedesu nedává příliš smysl.

Drobný uvádí, že nás Ukrajinci „vyžírají“, tedy že zřejmě pobírají nějaké sociální dávky či výhody, které jsou odpírány naším starým lidem. Jedním dechem ale dodává, že pan frajer je automechanik a dělá melouchy.

Což tedy vlastně vůbec nevíme, co má znamenat. Jako že melouchaří o víkendu třeba? A to je špatně? Je tedy problém, že nás pán z Ukrajiny „vyžírá“? Nebo že se tedy snaží vydělat peníze opravou aut? Podle Drobného tedy zjevně obojí.

Přirozeně nezapomíná zmínit klasické klišé o uprchlících v drahých autech. Těžko hádat, ale je třeba možné, že rodina s mercedesem už do České republiky přijela, zkrátka protože ho na Ukrajině vlastnila?

Možná byl dotyčný frajer na Ukrajině slavným zpěvákem, který si na drahé auto vydělal poctivým zpěvem. A pak zkrátka uprchl v jediném autě, které měl. To je samozřejmě fabulace, jež vůbec nemusí být pravdivá. Ale to nemusí být ani verze Drobného. Protože ani my, ani Drobný o situaci v rodině nic neví. Přesto ji Drobný dokáže šmahem odsoudit.

Současná situace je náročná pro všechny

Ukrajinci jsou lidé, stejně jako Češi. Jsou dobří, zlí, pracovití, líní, bohatí i chudí. Člověk s nimi může získat dobré zkušenosti i ty špatné. Tak to prostě je. A srovnávat lidi, kteří opustili své domovy ve strachu o svůj život s českými důchodci, je zkrátka přes čáru.

Samozřejmě že v dnešní době neustálého zdražování má každý tak trochu obavy o své živobytí, především pak samoživitelé a právě důchodci.

Situace mnohých Čechů jistě není záviděníhodná. Ovšem srovnávat českou samoživitelku žijící třeba i v pronajatém bytě s ženou s Ukrajiny, jež si veškerý svůj majetek musela zabalit do jedné tašky a vydat se s dětmi do země, kterou nezná a kde se mluví jazykem, který neovládá, prostě není fér.

Někde se zpěvákem souhlasili, jinde byl kritizován

Podobně to viděli i diskutující na serveru iDNES. Většina z nich zpěvákův výrok jasně odsoudila. „Starším lidem by měly v prvé řadě pomáhat jejich děti. Takže třeba i já. Házet to na stát není ok, nikdy tu zátěž nemůže nést celou,“ uvedl například diskutující Ondra. „A někteří Češi se nechovají jako prasata?“ ptala se Nikola.

Naproti tomu vyloženě oslavných reakcí se zpěvák dočkal na YouTube. „Podpora veliká panu Drobnému,“ napsal Oldřich. „Řekl pravdu – to, co si myslí naprostá většina národa,“ nebojí se toho uživatel s přezdívkou Mi Ru.

Nabízí se otázka, zda na tuto skutečnost měl vliv fakt, že na YouTube umístil video muž, který pravidelně přidává kontroverzní videa často nedohledatelných zdrojů, které by někdo mohl označit až za „dezinformační“.

Tak či tak máme pocit, že rozdělování společnosti dalším zobecňováním a generalizací problémů, přesně jako to udělal Milan Drobný, nepomůže vůbec nikomu. Spíše naopak.

Zdroj: iDNES, YouTube, Přehledně24, Novinky, CNN Prima NEWS

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články