Názor: Berenika Kohoutová otevřela Pandořinu skříňku na téma sexistické chování mužů. A zase si za to přece může sama

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Berenika Kohoutova
Zdroj: Nextfoto

Berenika Kohoutová se některých témat nebojí a mluví o nich otevřeně. Dost dává najevo, že by ženy měly převzít otěže a rozhodovat samy o sobě. Sama ale dle některých občas dělá věci, které z žen dělají jen sexuální symboly.

Velké téma otevřela herečka s moderátorem Martinem Veselovským v pořadu DVTV Interview. Jedná se o téma velmi obsáhlé a náročné. Dalo by se v podstatě shrnout otázkou: „Mohou si za to ženy samy?“

Nová generace mužů je lepší

Moderátor Martin Veselovský vypálil hned na začátek rozhovoru otázku, co by Berenika dělala, kdyby se probudila jako muž. Prý by se nejprve seznámila s novým tělem.

Téma mužů je pro ni složitější od doby, co se stala mámou. Často se prý zamýšlí nad tím, jak by to její dcera měla lehčí, kdyby byla mužem.

Je ráda, že je obklopena generací mužů, kteří nepopírají, že zde byl a je útlak žen. I tak má ale za to, že je o tématu třeba více mluvit a chtěla by jej zařadit do své tvorby.

Když jako osmnáctiletá začínala v divadle, tak bylo běžné, že jí okomentoval zadek každý herec. A ona to přijala jako normální. A zpětně si je teď vědoma, že kdyby se vymezila, tak by to kolegové nedělali a bylo by to v pohodě.

Důvodem, proč se doteď nevyhranila, je fakt, že v umělecké sféře je dle herečky uvolněnější atmosféra a bere se to tam jinak.

Martin Veselovský konfrontoval herečku s její polonahou fotkou z instagramu a zeptal se jí, jak zvládá následné sexistické komentáře. Herečka přiznala, že má problém si to potom zpracovat.

Druhá fotka, kterou moderátor ukázal, byla fotka s kolegyní, na které je sice herečka oblečená, ale bez podprsenky, což je pod trikem poznat. Moderátor se jí zeptal, proč chodí vyzývavě oblečená.

Berenika k tomu dodala, že se chce hlavně dobře cítit a sama sobě se líbit. A dle ní na to má právo. Nakonec téma uzavřela s tím, že ji uráží, když mnoho mužů reaguje přehnaně tak, že se teď budou bát ženám otevřít i dveře.

Musí se ženy více hlídat?

Rozhovor byl takový uzavřený, neuzavřený. Jinak jej asi nelze popsat. Nakousávala se tam témata, která se nedotáhla do konce.

Trochu však zaváněl tím, že svým chováním a jednáním na svém instagramu podporuje Berenika sexistické chování mužů vuči své osobě.

Herečka toto odmítala s tím, že mnoho mužů sdílí fotky, na nichž odhalují své tělo jen ve spodním prádle a považuje se to za naprosto normální. Dodala, že má právo projít sexy oblečená kolem mužů, aniž by na ni zapískali. Ona přeci taky nepíská na sexy chlapy.

Co k tématu dodat? Mám slečnu na výpomoc, která mi pomáhá být na dvou místech najednou. Slečna chodí vyzývavě oblečená a nalíčená. A začal ji „stalkovat“ jeden pán z kroužku, kam vodí mou dceru. Když jsem se vyhranila a řekla, že jí to není příjemné a nechce tam pak chodit, bylo mi řečeno, že nemá chodit tak vyzývavě oblečená.

Myslím, že každý rozumný člověk si uvědomí, že tohle není správné. Žena má právo chodit oblékaná tak, jak se jí líbí, aniž by se musela bát nevhodných komentářů či nevhodného chování.

Ale co lze brát jako oprávněné, je kritika herečky, že od ní slova o sexismu mužů ztrácejí smysl, když poté nemá problém ukázat zadek nebo prsa online.

„Problém je, když o podobném tématu mluví holka, co nemá problém ukázat svoje prsa jen tak ve studiu Evropy 2 a soudí kandidáty na prezidenta podle penisu. To pak ta důležitá message úplně zanikne,“ napsal například jeden z přispěvovatelů na twitteru.

Že je toto téma velmi ožehavé, ukázalo přes 1 500 komentářů pod videem s oním interview na facebooku. Je vidět, že ženy mají k tomuto tématu opravdu co říci. A stejně tak i muži. Ti se však projevovali právě kometáři typu, že herečka sama sdílí své nahé tělo, a tak je to vlastně pro ně omluva.

Co si myslíte vy? Musí se žena zahalovat a nesmí sdílet své tělo, protože je přece normálmí, že se pak dočká nechutných komentářů? A co muži? Ti své tělo sdílet smí bez cenzury a nechutných komentářů?

Zdroje: Aktuálně, Expres, Facebook

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články