Natascha Kampusch: V zajetí jsem měla jednoho nepřítele. Na internetu se jich pak ale objevily tisíce

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Natascha Kampusch
Zdroj: Profimedia

Je to již neuvěřitelných dvacet šest let, co byla unesena rakouská dívka Natascha Kampusch. Svého věznitele nenáviděla, ale zároveň si některé chvíle s ním užívala. Pro mnohé je to k nepochopení, a dívka tak zažívá šikanu na sociálních sítích. I přesto se snaží zařadit do běžného života a žít dál.

Desetiletá Natascha právě procházela velmi těžkým obdobím, protože její rodiče se rozváděli, ona prý dokonce chtěla spáchat sebevraždu.

„Říkala jsem si, že skočím pod auto a mámu to pak bude mrzet,“ přiznala pro The Guardian.

Únos cestou do školy

Během cesty do školy jí běhaly hlavou tyto myšlenky, když u ní zastavila bílá dodávka a muž jménem Wolfgang Priklopil ji vtáhl dovnitř.

To se stalo v roce 1998 a nikdo už nedoufal, že se malá Natascha vrátí domů, když se 23. srpna 2006 objevila v městečku Strasshof mladá vyhublá dívka. V zoufalství zaklepala na okno staré paní a řekla jí, že se jmenuje Natascha Kampuschová.

Stará paní hned věděla, o koho se jedná, protože dívku hledalo v té době celé Rakousko již neuvěřitelných osm let.

Jakmile Priklopil zjisti, že dívka utekla, zavolal svému příteli, aby se mu svěřil, co provedl, a poté skočil pod vlak. Natascha jeho smrt oplakala.

Všichni chtěli znát její příběh

Z Nataschy se stala přes noc hvězda, všichni s ní chtěli udělat rozhovor a všichni chtěli slyšet, čím vším si musela za osm let věznění projít.

„Vstup byl ukrytý za skříňkou. Když byla odsunuta, ukázaly se malé železné dveře, tak nízké, že se jimi člověk musel proplazit. Tento vstup vedl do zvukotěsné místnosti bez oken. Postel se nacházela na patře, pod ní byl prostor na věšení oblečení. Pokoj měl také záchod a umyvadlo,“ popsala dívka pro BBC podmínky, ve kterých žila.

Když se setmělo, vzal ji Priklopil občas na zahradu, aby se nadýchala čerstvého vzduchu. Denní světlo ale neviděla několik let.

Později k týrání formou odpírání jídla a denního světla přidal její věznitel ještě znásilňování. Právě tyto etapy ale dívka nechtěla nikdy komentovat, protože pro ni jsou tyto vzpomínky velmi intimní.

Co dělá Natascha nyní?

V srpnu to bude osmnáct let, co se dívce podařilo utéct. Nyní je z ní již dospělá žena, která ale stále potřebuje pomoc lékařů, aby se v rámci terapií vyrovnala s tím, co se jí stalo.

Aktuálně žije z honorářů dvou knih, které napsala, z natočeného filmu a občas i moderuje. Paradoxně se také stará o dům, ve kterém byla vězněná a který dostala od státu jako odškodné.

„Je to groteskní. Platím za energie v domě, v němž jsem nikdy nechtěla žít a žít v něm ani nebudu. Už jsem tam byla. Nepůsobí tak děsivě, ale pořád je to pro mě dům hrůzy,“ uvedla Natascha pro magazín Bunte,

Pro mnohé je k nepochopení, když se Natascha nechala slyšet, že dům jezdí pravidelně uklízet. Mají tak další důvod, proč dívku na sociálních sítích doslova šikanovat.

„V zajetí jsem měla jednoho nepřítele. Na internetu se jich pak ale objevily tisíce,“ říká Natascha k této šikaně.

Dívka totiž přiznala, že byly chvíle, kdy si okamžiky s únoscem užívala, což je pro lidi nepochopitelné. Neuvědomují si totiž, že malá dívka se musela přizpůsobit životu, ve kterém osm let musela fungovat.

Dle dalších se snaží svůj příběh zpeněžit, za což jí na sociálních sítích také nadávají.

Natascha ale nesedí se založenýma rukama. Prošla několika kurzy, mezi kterými bylo například i šperkařství, a v roce 2017 dokonce uvedla na trh svou vlastní značku šperků.

Zdroje: Deník, The Guardian, Prima Ženy,

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články