Miroslav Moravec chtěl strávit poslední chvíle sám. Přesvědčoval přátele, že bude v pořádku

od Denisa Weisová
2 minuty čtení
miroslav moravec
Zdroj: Profimedia

V březnu to bylo 13 let od chvíle, kdy po dlouhé hospitalizaci zemřel herec a dabér Miroslav Moravec. Důvodem jeho smrti byla rakovina, se kterou bojoval dlouhé 3 roky.

Nejradši trpěl sám

Svou nemoc dlouho skrýval, a to tak šikovně, že nikdo neměl ani ponětí, co se s ním děje. Když už bolesti zvítězily a nebylo možné rakovinu dál přede všemi tajit, svěřil se svému důvěrníkovi a nejlepšímu příteli, Jiřímu Zbořilovi, který krátce po Moravcově smrti o všem povyprávěl Blesku v rozhovoru.

Jiří svého dobrého přítele často navštěvoval při posledním tříměsíčním pobytu v motolské nemocnici. Jeho životní optimismus ho nepřestal překvapovat, a to až do samotného konce.

„Každou návštěvu svítil jako sluníčko. Chtěl stále pracovat, takže jsme plánovali, co všechno spolu ještě uděláme, jak potrápíme studenty, co natočíme.“ Nikdy nevěřil, že nemoci opravdu podlehne.

„Ještě ve čtvrtek měl spoustu plánů. Když v sobotu začaly kruté bolesti, řekl, že chce na poslední chvíle zůstat sám,“ prozradil hercův přítel, který s ním byl ještě několik hodin před jeho smrtí.

O své nemoci prý Miroslav odmítal mluvit, ačkoliv už byl připraven na nejhorší. Diagnózy nebyly příznivé, herec ale nechtěl svou rodinu a přátele svými problémy zatěžovat.

„Mirek dlouho o nemoci neřekl vůbec nikomu, snažil se to zlehčovat. Byl to ohromně silný člověk,“ zavzpomínal Jiří na herce s velikým srdcem, který se radši v problémech utápěl sám, než aby do nich zatahoval své blízké.

Poslední okamžiky

V nemocnici pak své přátele ještě několik málo dní před smrtí přesvědčoval, že bude v pořádku. Když nadešel jeho čas, jako by to dopředu vycítil. Měl obrovské bolesti, možná i proto chtěl v posledních okamžicích zůstat sám, a vykázal z místnosti všechny včetně Zbořila.

Podle něho Miroslav už déle dopředu věděl, že nad zákeřnou nemocí nedokáže zvítězit. „Přiznal se mi, že už nemá tolik síly, aby tu chemoterapii ustál a zvládl to. On byl velikán. Byl takový silák, že ještě držel všechny nás okolo. Nedával najevo své starosti, bolesti a útrapy.“

Za svůj sedmdesát let dlouhý život stihl udělat v herecké i dabérské branži hromadu práce, za kterou ho spousta jeho kolegů i kolegyň dodnes obdivuje.

Všichni na něj vzpomínají v dobrém, jako na pozitivně naladěného člověka, který dokázal zlehčit každou situaci, ačkoliv v soukromém životě ho příliš štěstí nepotkalo.

Zdroje: Blesk, Super, iDNES

Autor: Denisa Weisová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články