Milena Dvorská měla v pohádce Byl jednou jeden král pod šaty korzet z latexu. I Vladimír Ráž měl své tajemství

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milena dvorská
Zdroj: David Kundrát / CNC / Profimedia

Jméno Milena Dvorská si dnes většina lidí spojí s rolí princezny Marušky v pohádce Byl jednou jeden král. Snímek už roky baví diváky na televizních obrazovkách a především kolem Vánoc jde o oblíbenou českou pohádku pro celou rodinu. Při jejím natáčení ale došlo k celé řadě komplikací.

Šikovný filmový štáb si ale poradil tak, že nakonec všechny překážky byly překonány. I když někdy k tomu byla potřeba trocha humoru a vynalézavosti. Například právě Dvorské totiž tehdy bylo teprve 16 let a do postavy princezny jí leccos chybělo.

„Byla jsem nepolíbená dívenka, která přišla z Prostějova do Prahy – a hned jsem se měla líbat s Rážem!“ svěřila se Blesku kdysi herečka. To, že měla ve filmu líbací scénu s tehdy již známým a velmi pohledným mladým hercem, ale nebyl její jediný problém.

Neměla prsa

Milena Dvorská později přiznala, že se tehdy styděla a že pro ni byla jakákoli scéna s Vladimírem Rážem náročná. On byl vynikající herec a ona jenom malá hvězdička. „A ještě ke všemu mi museli vycpávat šaty korzetem z latexu, protože jsem neměla prsa,“ zasmála se podle Aha!.

Ráž byl tehdy již známým třeba díky roli krále Miroslava v pohádce Pyšná princezna. Milovaly ho snad všechny dívky a není divu, že byla Dvorská nervózní. On se ale zachoval jako profesionál a ve všech scénách ji vedl. Navíc měl sám problémy s maskováním zranění.

Měl tehdy totiž sádru a filmaři museli dlouze přemýšlet, jak ji zamaskují, aby diváci nic nepoznali. Nakonec herci sádru sundali a nahradili ji několika vrstvami materiálu v barvě kůže, ze kterého tak vznikla provizorní dlaha, aniž by bylo cokoli vidět.

Kameraman pod vodou

Problém potom nastal u scény, v níž se měl Ráž brodit vodou a Dvorskou nést v náručí. Ačkoli ona tehdy vážila jen 55 kilogramů a za normálních okolností by to pro něho nebyl problém, se sádrou to bylo horší. Navíc si ji nesměl namočit.

Po vyzkoušení mnoha možností se nakonec nabídl jeden z kameramanů, že bude ve vodě na čtyřech a Dvorská si mu sedne na záda. Ačkoli to nejprve znělo hloupě, poté, co se to vyzkoušelo, zjistili tvůrci pohádky, že je to nejlepší možnost. Nakonec to ve filmu zůstalo.

Natáčení snímku sice bylo náročné, jak je vidět, zároveň jej ale provázela celá řada vtipných situací a nakonec díky tomu vznikla pohádka, kterou milují děti i dospělí. A herci si vysloužili úctu, kterou jim budou fanoušci projevovat ještě desítky let.

Zdroj: Aha!, Blesk

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články