Michal Malátný promluvil o sebevraždě. Prozradil, co ho dostalo z těžkých depresí

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
michal malatny
Zdroj: Profimedia

Michal Malátný je na první pohled vyrovnaný člověk, přes 20 let žije s jednou ženou a vychovávají spolu dvě krásné dcery. S Petrou Novotnou Stránskou ho pojí také silné přátelství, byla to právě jeho manželka, která ho dostala z nejhoršího.

Skupina Chinaski, v které je Michal frontmanem, je na výsluní české scény už nějakou řádku let. Přesto se zpěvák dostal do stavu, kdy trpěl velkými depresemi, z nichž se dostal právě až díky dětem. Dokonce jednu dobu pomýšlel na sebevraždu. Co se nakonec v jeho životě změnilo?

S Petrou si začal ve chvíli, kdy ještě o kapele nikdo nevěděl

„Vším jsme si prošli od samého začátku. Jsem šťastný a doufám, že ona se mnou také,“ řekl Michal v rozhovoru pro pořad Povídej. „Nechtělo se mi žít a vážně jsem přemýšlel o tom, jak se z tohoto světa sprovodit,“ prozradil na otázku, jak to tehdy bylo s depresemi.

„Neustále jsem hledal způsob, jak beze stopy zmizet, aby nikdo nemusel ohledávat moje ostatky. Ten způsob jsem naštěstí nenašel,“ přiznal zpěvák, který za poslední roky s kapelou nasbíral mnoho cen. Do depresí se dostal na dlouhé tři roky, během kterých nebyl schopný dělat vůbec nic.

„Nenapsal jsem jediný text, jedinou písničku. Měl jsem pocit, že jsem úplně marný. Vyhráli jsme tehdy Slavíka. Navenek se kapele dařilo, ale já jsem byl na dně,“ nechápe Michal, který se trápil, zatímco kapela byla na vrcholu. O svých starostech mluvil především se svým lékařem, který byl zároveň jeho přítelem. A jeho radu si vzal k srdci.

„Všiml si, že jsem na tom špatně, a chtěl mi pomoci. Povídali jsme si, řekl mi, co všechno se ve mně pere, předepsal mi antidepresiva a řekl, ať nepiju alkohol. Že je to cesta do pekel. Zařídil jsem se podle jeho rady a myslím si, že mi to v jednu chvíli zachránilo život,“ uvedl Malátný.

Smutek a nedůvěra se projevily již velmi brzy

Dva roky od jejich vážného rozhovoru se Michal oženil a po třech letech na svět s Petrou přivítali první dceru. Michal řekl, že od té doby měl konečně pro co žít. „Jako kdyby všechna moje trápení a chandry šly stranou, už nebyly důležité. Můj život tehdy skončil. Od té chvíle byly pro mě na prvním místě moje děti,“ řekl.

Nikdy ale nezjistil, co vlastně bylo příčinou depresí. „Několikrát jsem o tom hovořil s psychologem a dobrali jsme se k tomu, že prvotní moment přišel, když mi byl jeden rok a šel jsem na operaci s nohou.“ Jeho rodiče pak sledovali, že celý týden nepromluvil. V ten moment se podle Michala ukázala jeho nedůvěra v dnešní svět.

Jako mladý se světem trmácel jen s batohem na zádech a nikdy nevěděl, kde bude spát. Přiznal, že mu tento tulácký život chybí. „Moji spolužáci už měli rodiny, někteří už dokonce zakládali druhou a já měl neustále batoh na zádech a nevěděl, kde budu večer spát. Bídnický a potulný život jsem měl strašně rád.“

„Zároveň vždycky ale vím, že se mám kam vrátit. Čekají na mě lidi, které nejvíc miluji. Je to pro mě takové vyvážení. Vždy, když odjedeme někam s kapelou, tak se utrhneme ze řetězu. Pak se ale vrátím domů a jsem šťastný. Dělám domácí práce a hraju si s dětmi,“ ukončil svoje vyprávění s tím, že už ví, co ho činí šťastným.

Zdroj: pořad Povídej

Autor: Raina Tomanová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články