Michal Dočolomanský se zamiloval do muže. Poslední období jeho života bylo plné trápení

od Šárka Blahoňovská
3 minuty čtení
docolomansky adela jeste nevecerela
Zdroj: Profimedia

Říká se, že lásce se nedá poroučet, a když přijde, je to jako blesk z čistého nebe. Na vlastní kůži si to vyzkoušel i slovenský herec Michal Dočolomanský, krásný a ženami obletovaný muž, který měl charisma na rozdávání, a vypadalo to, že má život plný lásky a úspěchu.

Popularita na sebe nenechala dlouho čekat

I přes velký úspěch a talent, který dokázal celý život rozvíjet, byl herec vždy skromný a působil trochu tajemně.

Už od svých hereckých začátků po studiu VŠMU v Bratislavě dostal angažmá v Slovenském národním divadle, kterému zůstal věrný po celý život. Když jako mladík vstoupil na pódium, bylo jasné, že se zrodila hvězda. Talentu a šarmu měl na rozdávání.

Nikdo se nedivil, že se stal hned miláčkem ženského publika. Už v období, kdy jeho sláva strmě letěla nahoru, byla ale šťastně zadaný. Jeho srdce si získala spolužačka Marta, kterou poznal při studiu na vysoké škole. Dvojice se záhy po studiích vzala a z manželství se narodily dvě děti. Manželství vydrželo dlouhých dvacet let.

Ženy ho obdivovaly

Dočolomanský měl příjemnou tvář a velice sportovní postavu, což ho předurčilo k rolím milovníků žen, odvážných hrdinů a úspěšných džentlmenů. Uměl také perfektně česky, což mu otvíralo dveře k dalším pracovním projektům.

Přestože ho v některých dílech nadabovali čeští herci, získal si i v Čechách neuvěřitelnou popularitu. Rozhodně patřil k nejoblíbenějším slovenským hercům, kteří se dokázali prosadit v české kinematografii.

Role soukromého detektiva z něj udělala hvězdu i v Čechách

Miláčkem národa se stal za roli nebojácného soukromého detektiva Nicka Cartera v komedii Adéla ještě nevečeřela (1977) a stejně zábavný byl jako hrabě Felix Teleke z Tölökö ve fantasy komedii Tajemství hradu v Karpatech (1981).

Přestože si Dočolomanský chránil své soukromí a prakticky nikdy o své rodině nemluvil, smutný a překvapivý rozpad manželství se mu utajit nepodařilo.

V roce 1997 oznámil na veřejnosti konec manželství, aniž by dále specifikoval, proč se po dvaceti letech rozhodl pro tak radikální změnu. Pro oba manžele to však bylo emotivní a rozvod neprovázela žádná nepřátelská gesta.

Novináři byli samozřejmě zvědaví a pátrali po nějaké mladší ženě, která by za rozvodem mohla být, ale Dočolomanský novou partnerku popřel a nebyl ochotný svůj soukromý život řešit na veřejnosti.

Vznikaly různé teorie, že se nemohl přenést přes rozvod a že je tak romantický, že už další ženu nechce. Pravda byla ale úplně jinde a hodně pečlivě ukryta.

Pravda vyšla najevo až po sametové revoluci

Trvalo několik let, než se začalo spekulovat o tom, že by slovenský fešák mohl mít jinou než heteresexuání orientaci. Média se toho chytla a začala spekulovat, kdo by mohl být tajnou láskou herce, který se za svou homosexualitu styděl.

Jasno udělal ve věci až Olda Hlaváček, který napsal ve své knize, že mu v bytě Dočolomanského přišel otevřít jejich společný přítel, o kterém se vědělo, že je gay, a na dotaz, co dělá u Michala v bytě, odpověděl, že na Míšu čeká s večeří. Už od toho okamžiku začal Hlaváček tušit, že jeho přítel má hodně velké tajemství, které by mohlo vysvětlovat i rozvod.

Nakonec se mu sám herec svěřil. Jeho situace ho trápila a nevěděl si s ní rady. Nad svým neštěstím se rozbrečel, protože se nebyl schopný vyrovnat se skutečností, že se mu přestaly líbit ženy.

Až krátce před smrtí, kterou zavinila rakovina plic, se médiím přiznal, že žije s partnerem. Jeho jméno ale nezveřejnil. Jméno televizního technika Alexandra Goda bylo odtajněno až po hercově smrti, protože mu odkázal celý svůj majetek.

Údajně o něj v poslední fázi života jeho děti nejevily zájem, naopak Alexandr byl u jeho lůžka až do posledních okamžiků. Dědictví si ale moc nevážil a po pár letech luxusní byt v centru Bratislavy prodal.

Zdroj: Prima Ženy, Blesk, Svět Evity

Autor: Lída Kropáčková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články