Michael Kocáb se stále nesmířil s komunistickou minulostí prezidenta. Petra Pavla přirovnal k Husákovi

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Michael Kocab
Zdroj: Profimedia

Michael Kocáb je velmi výraznou postavou polistopadového období, a tedy je zcela logické, že nemá vřelý vztah k těm, kteří v minulosti vstoupili do strany. Jedním z nich byl i náš současný prezident Petr Pavel. Z jejich vyjádření je zřejmé, že na společný oběd si spolu tito dva pánové asi nezajdou.

Michal Kocáb si v dětství prošel šikanou a byl nazývaný kostelní krysou, protože jeho otec byl farář.

Šikana ho zformovala

Šikana ho prý formovala a díky tomu je člověkem, jakým dnes je. A možná i právě proto pro něj není jednoduché některé věci jen tak přejít a ignorovat.

Doposud se proto nesmířil s tím, že naším novým prezidentem je předlistopadový člen KSČ a elitní důstojník armády Petr Pavel.

Rozhodně se však nejedná o nějaký jeho aktuální stav mysli, protože proti Pavlovi se vyhrazoval již během prezidentské kampaně.

Trval na tom, že by Češi měli za prezidenta zvolit někoho bez komunistické minulosti s tím, že na výběr měli. Mezi vhodné kandidáty zařadil například Pavla Fischera, Danuši Nerudovou či Marka Hilšera.

„Naprosto nepřijatelné a zklamání, že je tady 70 procent voličů, kterým nevadí komunistická minulost,“ vyjádřil se pak po prvním kole prezidentských voleb zklamaný Kocáb.

Budoucnost prý ukáže

„Nemohu se zbavit dojmu, že jde o jakéhosi náhradního Husáka. Pouze s tím rozdílem, že Husák nebyl zpravodajec,“ uvedl Kocáb pro redakci PrahaIN.

Hudebník v souvislosti s novým prezidentem opakovaně uvádí, že jeho názor nesouvisí s osobností Pavla, ale s jeho minulostí. Má totiž obavu, jak se prezident vypořádá v budoucnu s Ruskem.

„Důležité ale bude, jak bude postupovat v okamžiku, až se jednoho dne, po ukončení války na Ukrajině, začnou normalizovat vztahy s Ruskou federací. Tam nastane ta důležitá situace a vlastně to bude jakýsi test. Uvidíme, jak se bude prezident Pavel chovat, až k této situaci skutečně dojde,“ dodal v rozhovoru, proč má z nového prezidenta obavy.

A co na to Pavel?

Michael Kocáb se vymezoval proti Petru Pavlovi veřejně, a je tedy logické, že to nový prezident nenechal bez odezvy.

Kocába v rozhovoru pro CNN Prima NEWS před druhým kolem řekl: „Neumím si představit sebe, Kocába, jak volí normalizačního komunistu.“

„Michaela Kocába naprosto chápu, má své důvody. Je tu ale spousta osobností, které režim poškodil, a dokázaly neškatulkovat,“ uvedl Pavel a dodal, že ho podpořila řada bývalých disidentů.

Ze vzájemných vyjádření je zřejmé, že u těchto dvou pánů zakopání pomyslné válečné sekery asi nehrozí.

Zdroje: PrahaIN, iRozhlas, CNN Prima NEWS, OnlyU

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články