Matka jí jako miminku uřízla obě ruce. Anna Váchalová přesto žila dlouhých 92 let

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Amputace rukou
Zdroj: Shutterstock

Anna Váchalová se zapsala do českých dějin jako žena, která byla v 90. letech 20. století poslankyní České národní rady a Poslanecké sněmovny. Mimo to ale také vystupovala jako aktivistka organizací osob se zdravotním postižením. A to i proto, že odmalička sama žila bez rukou. V 92 letech zemřela Váchalová letos v březnu.

Když se narodila, její matka trpěla laktační psychózou. Během jednoho ze záchvatů dceři uřízla obě ruce. O to samé se pokusila také u její starší sestry Libušky. Obě dívky přežily, Anna ale vyrůstala s postižením, které jí změnilo celý život

I s postižením vychovala tři děti a snažila se pomáhat

„Přišla odněkud zvenku domů. Já byla v kočárku, bylo mi půl roku, čtyřletá Libuška pobíhala kolem. Starší bratr byl v měšťance. Maminka vzala kuchyňský nůž a uřízla mi obě ruce v zápěstí. Pořezala i sebe a také Libušku. Té uřízla jednu ruku do poloviny, druhou skoro celou,“ popsala hrůznou událost Váchalová po mnoha letech.

Křik v domě zaslechl prý tehdy sedlák projíždějící kolem. Sestrám zaškrtil rány na rukou a sehnal doktora. Zatímco Libušce se podařilo jednu ruku zachránit, u Anny už to nebylo možné, popisuje TV Nova.

Se sestrou žily od té doby v Jedličkově ústavu. Přestože bojovala s postižením, snažila se Anna prožít normální život. Osud jí ale do cesty stavěl jednu překážku za druhou. Celkem třikrát byla vdaná, narodily se jí tři děti. O jednu z dcer přišla velmi brzy, když tragicky zemřela při nehodě.

Zemřela v 92 letech

Ačkoli prakticky od narození žila bez rukou, snažila se pomáhat zdravotně postiženým a angažovala se v politice. Anna Váchalová zemřela 22. března 2024 ve svých 92 letech.

„Maminka zemřela na stáří. Poslední rozloučení se dle jejího přání bude konat pouze v rodinném kruhu,“ uvedl krátce po její smrti Zdeněk Černý, jediný žijící syn bývalé političky. Doplnil, že zatímco jeho sestra zemřela už dávno, jeho bratra potkala smrt před 6 lety.

Váchalová tak přežila dvě ze svých tří dětí. V životě to rozhodně neměla snadné a mnoho lidí se proti ní stavělo i proto, že v politice vystupovala za KSČM. Pro mnohé byla ale přesto vzorem, protože i se svým životním příběhem dokázala prožít plnohodnotný a dlouhý život.

Zdroj: Frews, TV Nova, iDNES, CNN Prima NEWS, Blesk, Domažlický deník

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články