Matěj Stropnický a Daniel Krejčík získávají peníze na rekonstrukci všude, kde se dá. Jen krb stojí 600 tisíc

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Matej Stropnicky a Daniel Krejcik
Zdroj: Foto CNC: Marek Pátek / CNC / Profimedia

Matěj Stropnický si s partnerem Danielem Krejčíkem před lety pořídili polorozpadlý zámek na Příbramsku za dvanáct milionů. Bydlení na zámku může znít pohádkově, ale ne na tomto. Partneři musí investovat mnoho peněz do rekonstrukce, na což získávají peníze různými způsoby.

Do zámku mohli nakouknout diváci pořadu Výměna manželek v roce 2021.

Vyměněná manželka se nejprve na bydlení na zámku těšila, ale po příchodu dovnitř sama uznala, že pohádkovou komnatu asi nikde nenajde.

Vyměněná manželka se těšila domů

„Je to úplně ideální, páč když tady udělám bordel, tak to nebude vidět,“ našla na celé situaci něco pozitivního. I přesto se však těšila domů, až jí „při vykonávání potřeby nebude viset ze zadku rampouch“.

Matěj s partnerem si byli vědomi, že má dům nedostatky, ale chyběly jim peníze. „Živit tenhle barák není žádná bžunda a musíme do léta sehnat čtyři miliony na střechu, teda, už jsem zvládl osm set tisíc, zbejvá 3,2 mil., abych byl přesnej, mazec,“ připustil Matěj.

Aby si na opravy vydělali, začali na zámku pořádat například svatby za poplatek. Také začali zámkem provázet, v tomto případě ale zvolili dobrovolné vstupné.

„V tom zámku nic není, tak aby nebyli lidé naštvaní, tak se platí po prohlídce, pokud lidé ocení můj výklad a naše úsilí. Lidé hledají u památek autenticitu a té je tu hodně,“ dodal.

Rekonstrukce postupuje

O prázdninách 2023 navštívil partnery redaktor serveru Novinky, aby zjistil, zda se opravy někam posunuly. Přivítala ho zima a průvan.

„Máme dotace od Středočeského kraje a ministerstva kultury, ale je to malý poměr vůči tomu, co dáme sami dohromady. V létě pořádáme s Danem divadlo, letos jsme měli pětadvacet divadelních představení. K tomu prohlídky každou neděli od března do října. Pak máme systém adopcí pokojů, kam si mohou lidé za měsíční finanční příspěvek jezdit jak na chatu,“ prozradil pro Prima Living Matěj, jak na rekonstrukci nyní vydělávají.

Oba partneři se musí ohánět, protože pro zmíněný server prozradili, že rekonstrukce jedné místnosti stojí 800 tisíc a kamna pak dalších 600 tisíc.

Matěj rozhodnutí koupit zámek prý vůbec nelituje, Daniel říká, že toho lituje každý druhý den. Není se úplně čemu divit, protože pro server iDNES partneři prozradili, že je zde zastaralé elektrické vedení.

Ukrajinci, zvířata i duchové

Jejich velké sídlo má 28 komnat, a tedy se partneři rozhodli nabídnout je uprchlíkům z Ukrajiny.

„Teď tu máme z Ukrajiny ubytovaných jedenáct lidí včetně novorozeněte narozeného už v Benešově. Ostatním jsme pomohli sehnat práci – třeba v nedaleké pekárně,“ prozradil Matěj.

Kromě nich bydlí na zámku ještě oslík, tři ovečky, kočka či páv. A také jsou zde prý duchové, ale jsou přátelští.

Zdroje: Blesk, Novinky, Prima Living, iDNES

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články