Martina Navrátilová promluvila o boji s rakovinou. Chemoterapie byly brutální

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Martina Navratilova
Zdroj: Nextfoto

Martina Navrátilová se jako slavná česká tenistka vždy udržovala v kondici a dbala na své zdraví. I díky tomu jsou její souboje s rakovinou prozatím úspěšné. I napodruhé nepříjemnou nemoc porazila, nebylo to ale snadné ani v nejmenším.

V roce 2010 poprvé Navrátilová oznámila, že má rakovinu prsu. Tehdy se na ni přišlo v raném stádiu, a ona tak nemoc dokázala porazit. Věděla ale, že nemá vyhráno. A bohužel se v tomto ohledu nespletla.

Rakovina se vrátila

Kromě toho, že se Martině vrátila rakovina prsu, přidala se k ní ještě rakovina hrtanu. A to ve chvíli, kdy tenistka se svou partnerkou uvažovaly o adopci dítěte.

„Místo dítěte bojujeme se dvěma druhy rakoviny. Jako by jedna nestačila,“ citoval před pár měsíci slova Julie Lemigovové server iDNES. Tenistce bylo jasné, že zdraví je na prvním místě. A její partnerka ji ve všem plně podpořila.

Nakonec se Martině podařilo i napodruhé rakovinu porazit. Pro Navrátilovou bylo ze začátku těžké o celé situaci mluvit, dnes už je ale schopná popsat, jak náročné chvíle prožívala.

Chemoterapie byly brutální

„Rakovinu mi diagnostikovali na začátku loňského prosince. Několik měsíců jsem žila v nejistotě, co bude dál,“ uvedla tenisová legenda podle webu Washington Post.

Martina měla velké problémy například s polykáním, trpěla záchvaty zimnice a celkově se cítila slabá. A chemoterapie tomu nepomáhaly, po nich jí bylo vždy velmi zle. Podle jejích slov to bylo velmi brutální období.

„Vždycky jsem si myslela, že se jako vrcholová sportovkyně dožiju sta let. Ale při bojích s rakovinou jsem měla pochybnosti,“ cituje slova Navrátilové Sky NEWS.

Díky pevné vůli, podpoře partnerky, a především skvělému týmu lékařů je nyní Martina opět v pořádku. Moc dobře ale ví, že se musí šetřit a že vyhráno nemá. Rakovina se totiž v podobných případech bohužel může vrátit.

Zdroj: Washington Post, Self, Sky NEWS, OnlyU, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články