Martina Navrátilová má problém s transgender sportovkyněmi. Už v minulosti kvůli tomu přišla o funkci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Martina Navratilova
Zdroj: Czech News Center / Rušinová Mária / CNC / Profimedia

Podle bývalé tenisové jedničky Martiny Navrátilové je působení transgender žen v ženských kategoriích ve sportu nefér a podvodné. Za svá slova sklidila velkou kritiku, zvláště proto, že to nebylo poprvé, kdy něco podobného řekla.

V roce 2019 informoval web Sport Aktuálně o tom, že Navrátilová byla za své výroky o transgender komunitě potrestána zbavením pozice ambasadorky organizace Athlete Ally. A to především z toho důvodu, že tato organizace se věnuje podpoře LGBT sportovců a sportovkyň.

Je to nefér

Podle Navrátilové by ženy, které dříve bývaly mužem, neměly soutěžit ve stejných kategoriích jako ostatní ženy. Je to dle ní nefér a podvodné jednání. Krok sportovních organizací, které v tomto ohledu transgender ženám zakázaly v kategoriích žen soutěžit, považuje za správný.

Její slova byla označena za hluboce pobuřující a transfobní, a Navrátilová byla proto ihned sesazena ze své pozice v organizaci Athlete Ally.

„Athlete Ally jednoznačně stojí na straně transgender sportovců a za jejich právy účastnit se sportovních akcí, aniž by byli jakýmkoli způsobem diskriminováni,“ zdůvodnili svůj krok představitelé organizace.

Opřela se také do transgender plavkyně

Transgender plavkyně Lia Thomas si nedávno v médiích postěžovala, že ji její kolegyně dostatečně nepodporují a že je často diskriminována za to, že bývala dříve mužem.

Uvedla, že lidé často používají pojem feminismus, aby skryli skutečnost, že jsou vlastně transfobní. Toto vyjádření se Navrátilové nelíbilo a na svém twitteru 26. dubna napsala, že by podobná slova neměla plavkyně používat.

„Považuji se za feministku a také se mi nelíbí, jak je slovo používáno jako zbraň proti trans komunitě. Rozumím problematice profesionálních sportů, ale v tomto případě jsem na straně Liy,“ napsala pod jejím příspěvkem uživatelka Rebecca.

„Takže jste v pohodě s tím, že biologické ženy soupeří proti biologickým mužům? Já tedy ne,“ odpověděla jí ostře Navrátilová.

Stejně tak svůj názor zopakovala ještě pod několika dalšími komentáři s tím, že toto jednání rozhodně spravedlivé není.

Zdroj: Daily Mail, Twitter, Sport Aktuálně

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články