Martina Gavriely si postěžovala na traumatizování dětí v nemocnicích. Iniciativu na toto téma podpořilo mnoho celebrit

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Martina Gavriely
Zdroj: Profimedia

Syn Martiny Gavriely musel na operaci kvůli kýle. Maminka ve svém příspěvku poděkovala za skvělý přístup personálu. Přeci jen ale měla potřebu si na něco postěžovat – nutnost odloučení od dítěte před jeho uspáním. Pozastavila se nad tím, proč nikoho netrápí, jaké dítě prodělá tímto odloučením trauma. O lepší práva dětí a rodičů se snaží i iniciativa, kterou podpořilo mnoho slavných osobností.

„Jsem šťastná, že je vše ok a Lee bude za měsíc zase lézt po zdi, ale i přesto, že to byla prkotina, nemusíme být týdny v nemocnici a ani to není žádná závažná nemoc, tak je strašně těžké to odloučení,“ napsala k fotce syna na instagramu.

Proč traumatizujeme děti?

Martina ve svém příspěvku pochválila lékařský tým nemocnice a dala najevo, že je s jejich prací spokojená. Zároveň ji ale mrzí něco, čemu nerozumí.

„To odcházení od matky, kdy má dítě strach a klepe se, a vy to dítě nemůžete držet za ruku, když usíná, a odejít, až když usne. Opravdu na tomhle je potřeba v ČR zapracovat,“ popisuje nejtěžší moment, kdy oba plakali.

Martina dále pokračuje, že chápe, že to může být problém, ale že dala synovi slib, že s ním bude, a oni jí věřil.

„Neustále se tu řeší traumata z dětství a nad tímhle se nikdo nepozastavuje,“ pokračovala rozhořčeně nad situací ohledně nemocnic.

Špatná zkušenost z nemocnice

Připomněla také zkušenost z Motola, kde je pro rodiče na pokoji připraveno rozkládací křeslo, které nepatří k nejpohodlnějším. Právě v této nemocnici měla maminka možnost operaci absolvovat, ale po špatné zkušenosti odmítla.

„S Leem jsme před pár lety skončili na pohotovosti kvůli zubům. Nikdo mi nenabídl možnost ho přispat, nikdo se mnou nic nekonzultoval. Než jsem stačila cokoliv říct, měl dva zuby venku. Najednou bylo všude plno krve, Lee totálně vylekaný. Od té doby se k nemocnici nemůžeme ani přiblížit, má z ní panický strach. Chápu, že šlo o pohotovost, kde se řeší akutní stavy. Ale vždyť šlo „jen“ o přístup,“ přiblížila své důvody pro časopis Maminka.

Navíc měla problém v nemocnici i její dcera Jessica, která zde byla s vnučkou Martiny.

„Je rok 2024, myslím si, že jsme vyspělý stát. Proto nechápu, proč není normou, že máma předá dítě do rukou lékařů, až když usne. Je to přece míň stresující pro všechny tři strany,“ zakončila Martina svůj rozhovor pro časopis Maminka.

Iniciativa za práva rodičů a dětí

Příběhy mnoha maminek dokazují, že co se týče přístupu k dětem a jejich rodičům, mají se české nemocnice opravdu ještě co učit.

Občas totiž rodiče narazí dokonce na problém, že je nemocnice nechce u nemocného dítěte nechat. Vznikla proto iniciativa Být spolu je normální. Do kampaně se zapojilo mnoho známých osobností.

„Každý rodič by měl vědět, že je jeho přítomnost u dítěte v nemocnici a při vyšetřeních naprosto legální a že dítě i rodič na to má ze zákona právo,“ říká ke kampani například Kristýna Leichtová.

Dle Lilie Khousnoutdinové dokonce přítomnost rodičů nepomáhá jen dítěti, ale i zdravotníkům, protože mohou pomoci dítě uklidnit.

„Je vlastně zarážející, že v tak vyspělé kultuře, v jaké jako Evropané žijeme, musí někdo někde ještě přesvědčovat lékaře nebo sestry, aby mohl naplnit to, proč se kdy stal rodičem: starat se a dát pocit bezpečí svým dětem,“ říká například David Vaníček z dvojice Dva tátové.

Ke kampani se dále připojila například Olga Lounová či kouč Matěj Richter.

Zdroje: Instagram, Maminka, What

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články