Martin Preiss bojoval s alkoholem i sebevražednými sklony. Přesto by na svém životě nic nezměnil

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
martin preiss
Zdroj: David Kundrát/ Czech News Center / CNC / Profimedia

Za pár dní mu bude 49 let. Herec Martin Preiss toho ve svém životě už zažil hodně. Kromě úspěchů v seriálových rolích má za sebou také celou řadu závislostí. Nejvíce ze všeho ho ale změnila ta na alkoholu. Syn manželů Viktora a Jany Preissových prošel léčením a dnes se má rozhodně ve svém životě za čím ohlížet.


Trvalo dlouho, než dozrál k určité moudrosti. Martin Preiss má za sebou řadu krizových období, dokonce se několikrát pokusil i o sebevraždu. Přesto je dnes skvělým hercem, kterého fanoušci milují. Nedávno se objevoval třeba jako jedna z významných postav v seriálu Sestřičky.

Kdyby se ho někdo zeptal, co by ve svém životě změnil, nejspíš by očekával, že si nebude moci Martin vybrat. On má na to ale jiný názor. To, čím si prošel, ho podle jeho slov udělalo tím, kým dnes je. Proto je za všechno ve svém životě vděčný.

Nastavení priorit

„Bude to znít možná perverzně, ale já jsem za to, co se mi stalo, nesmírně vděčný, protože mě to zastavilo ve směřování úplně špatným směrem. Opravdu mi to nastavilo moje vnitřní priority nějakým jiným způsobem,“ svěřil se pro časopis Sedmička.

„Setkal jsem se za celou dobu toho martyria se spoustou skvělých lidí, s nimiž bych se jinak nepotkal, a nastavilo mi to úplně jinak optiku. Dnes vyhodnocuji situace právě touto optikou a říkám si, co je důležité a co ne. Někdy mi přijde, že to, čím se zabývají lidé kolem mě, je naprosto absurdní,“ dodal.

Martin si prý díky rozhovorům se svou psychiatričkou začal psát deník, což mu s jeho problémy hodně pomáhá. „Večer co večer k tomu člověk musí sednout, někdy to dělám i dva dny zpětně. Dokonce jsem byl vyzván, abych své deníky z léčby vydal, ale já jsem zjistil, že nechci,“ říká s tím, že některé věci si raději nechá pro sebe.

Recidivy vždy zabraly čas

Zatímco dříve měl Martin problémy o svých závislostech mluvit, doktoři mu pomohli se otevřít a on v současné době ví, že svěřit se pomáhá. „Měl jsem několik recidiv, ať už se to týká alkoholu, nebo léků – ty hodně bolely a vždycky zabraly čas, který jsem mohl věnovat něčemu smysluplnému. Ale řekl bych, že čím déle jsem v abstinenci, tím míň určité momenty vnímám jako kritické,“ řekl před dvěma lety deníku Blesk.

Deníky jsou sice něčím, co Martinovi hodně pomáhá, na druhou stranu ovšem přiznává, že když si je po čase pročítá, vždy ho to hodně psychicky vyčerpá. Díky nim si ale uvědomí, jaké udělal v léčbě pokroky, a navíc si připomene chvíle, do kterých se nikdy nechce vrátit.

Dnes je Preiss skvělým hercem a doufá, že se se všemi svými problémy dokáže nakonec vypořádat jednou provždy. Uvědomuje si, že i když se jeho život již teď výrazně změnil, stále má před sebou dlouhou cestu, na které bude muset ukázat sílu vydržet a odhodlání nevzdat se.

Zdroj: iDNES, Blesk, Sedmička

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články