Martin Dejdar ve 22 letech nosil taštičku u pasu. „Velké retro,“ okomentoval svůj zjev

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Dejdar Martin
Zdroj: Profimedia.cz/MartinDejdar

Martin Dejdar bezpochyby patří mezi výrazné osobnosti českého showbyznysu. Je držitelem prestižního ocenění Český lev a některé jeho role jsou zkrátka nezapomenutelné. Jak kdysi začínal a který film odstartoval jeho kariéru?

Známý český herec, bavič a moderátor Martin Dejdar se narodil v roce 1965 ve Vysokém Mýtě. Jeho tatínek byl námořník a díky jeho povolání se už jako malý měl možnost podívat například do Jihoafrické republiky.

Místo na moře se vydal do Prahy

Povolání otce ho ale zase tolik neuchvátilo a toužil se stát hercem. Nadání zřejmě zdědil po prarodičích, protože babička hrála ochotnické divadlo a dědeček byl divadelním režisérem.

Po studiu na chrudimském gymnáziu se vydal do Prahy na DAMU. Po absolutoriu nastoupil do Studia Ypsilon, kde se postupem času s Jiřím Lábusem a Oldřichem Kaiserem stali hlavními lákadly pro všechny návštěvníky.

První darebácká role

Mimo menší role během studií dostal první větší filmovou příležitost v roce 1987 ve snímku Proč?, kde si zahrál pořádného darebáka, protože film se zaměřil na chování fotbalových chuligánů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Martin Dejdar (@martin.dejdar)

Právě z té doby pochází také rodinná fotka, kterou herec nedávno sdílel na svém instagramovém profilu. Tehdy mu bylo dvacet dva let a rozhodně nepůsobil jako darebák, kterého hrál v již zmíněném filmu.

Poté se objevoval především v televizních filmech, ale v devadesátých letech začal dostávat příležitosti i ve větších projektech. V roce 1993 se objevil v titulní roli filmu Šakalí léta.

O rok později dostal Českého lva za ztvárnění postavy tanečního mistra Mayera ve snímku Učitel tance. Významná byla také jeho role Antonína Maděry v seriálu České televize Zdivočelá země.

Komik na jedničku

Jeho hlas je neodmyslitelně spojen s postavou Barta z oblíbeného kresleného seriálu Simpsonovi. Ani po přelomu tisíciletí se nic nezměnilo a jeho herecká kariéra se nadále rozvíjela. Svůj komediální talent ukázal také v původním českém sitcomu Comeback, kde si zahrál legendárního Ozzáka.

Šestapadesátiletý herec je pořád pracovně velmi aktivní a momentálně ho nejčastěji můžete vídat na televizní obrazovce v seriálu Specialisté, kde hraje velitele kriminálky.

Autor: Karolína Stoczková

Zdroj: ceskatelevize,cz, nasehvezdy.cz, csfd.cz


Související články