Manželka Juraje Jakubiska musela zaplatit milionové odškodné za sražení chodce. On sám se zadlužil kvůli filmu Bathory

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Manzele Jakubiskovi
Zdroj: Jiří Hadač / CNC / Profimedia

V pátek 24. února přišla smutná zpráva o úmrtí známého režiséra Juraje Jakubiska, který podlehl rakovině. Měl velký sen natočit film o uherské hraběnce Alžbětě Báthoryové, který si nakonec splnil. Ale bohužel se mu zároveň stal osudným. Zadlužení nepomohla ani jeho manželka, která musela zaplatit milionové odškodné za sražení chodce.

Režisér patřil mezi milovníky žen a měl aférku například s Magdou Vášáryovou či Olgou Schoberovou. Osudnou se mu nakonec stala Deana. Manželka byla také poslední, kdo Juraje viděl.

„Rozloučila jsem se s ním, poděkovala mu za krásných čtyřicet let,“ řekla poté deníku Blesk zdrcená vdova.

Režisér se za svého života dočkal 4 Českých lvů a natočil nespočet filmů, včetně filmu Bathory.

Bathory spustil lavinu dluhů

Film o Alžbětě Báthoryové se mu stal osudným po finanční stránce. Na jeho natočení byl zapotřebí rozpočet 328 milionů, a aby jej mohl natočit, musel si peníze půjčit.

Tři roky před natáčením filmu tak Jakubiskova produkční společnost uzavřela půjčku u České spořitelny ve výši 50 milionů korun.

Ale film se neprosadil v takovém rozsahu, jak si režisér představoval, a nebylo z čeho dluh splácet. Proto začaly u úvěru nabíhat úroky z prodlení a dle serveru CNN Prima NEWS byl dluh před čtyřmi roky 77 milionů korun.

Režisér byl proto nucený prodat svůj majetek, ale ani to nestačilo na umoření dluhu. Zejména se jednalo o jeho luxusní vilu v Hodkovičkách, kterou se snažil prodat za 28 milionů. Nakonec však byla vydražena v aukci za pouhých 12,5 milionu korun.

Jakubisko své soukromí nechtěl komentovat a ohledně prodeje vily mlžil. „Dům byl pro nás už příliš velký. Syn se odstěhoval do centra Prahy a babička, matka mé ženy, je v nemocnici,“ sdělil tehdy deníku Blesk.

Dluhy se kupily

Nebyl to však jediný problém, který režisér musel na sklonku svého života řešit. Jeho manželka Deana totiž srazila muže, který přebíhal přes silnici. Ačkoliv bylo prokázáno, že vina byla na straně chodce, musela Deana rodině vyplatit milionové odškodné.

Další dluhy poté vznikaly kvůli problémům v jejich firmě či kvůli prohranému soudu s hercem Milanem Bahúlem, kterému nevyplatili honorář.

Dle deníku Blesk se ve skutečnosti dluhy pohybovaly ve výši 140 milionů. Objevila se však společnost A-Trading s jediným akcionářem sídlícím na Kypru, která dluhy odkoupila.

„Nemáme dohodnut alespoň prozatím žádný splátkový kalendář, k žádné úhradě zatím nedošlo. Naše společnost se bude snažit o dohodu, pokud nebude možná, budeme postupovat v souladu s právním řádem,“ řekl Blesku jednatel firmy Martin Koukola.

Celá situace ohledně odkupu dluhů je však zahalena tajemstvím a neví se, kdo obchod zprostředkoval.

Zdroj: CNN Prima News, Aha!, Blesk, Expres

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články