Manželka Jiřího Sováka to neměla ve vztahu se známým hercem snadné. Po jeho smrti si nechala urnu doma

od Lída Kropáčková
2 minuty čtení
Sovakova
Zdroj: Profimedia

Každý, kdo znal manžele Sovákovi, obdivoval Annu Sovákovou za trpělivost, oddanost a bezmeznou lásku, se kterou svého muže opečovávala. Jiřího Sováka přežila o dvacet let, přesně tak dlouho, jak to v minulosti její manžel předpověděl.


Na třetí pokus si Jiří Sovák vybral dobře

Herec a bavič Jiří Sovák nechal v československé kinematografii hlubokou stopu a velkou část svého života strávil se svou třetí ženou, která mu byla manželkou, přítelkyní, hromosvodem, rádkyní a pečovatelkou. Anna, které všichni říkali Andulka, byla původním povoláním učitelka, a možná proto v sobě měla dost trpělivosti, aby manželství s cholerickým hercem ustála.

Téměř každé prázdniny si můžeme na televizních obrazovkách připomenout jeden z nejoblíbenějších seriálu Chalupáři, a vidět tak Jiřího Sováka v ikonické roli Evžena Humla, cholerika a bručouna, který nebyl nikdy s ničím spokojený. A právě s takovým Humlem žila Anna 40 let.

Byla úplným protipólem svého muže

Po její smrti v dubnu 2020 o ní její přítelkyně a spisovatelka Slávka Kopecká napsala pro Blesk vzpomínkový článek, v němž popsala, že se Andulka vdávala mladá a zamilovaná a o manželství měla své ideály.

Byla úplným opakem cholerického herce, vždy klidná, příjemná a usměvavá. Teprve poslední roky života se její manžel zklidnil a konečně alespoň vzdáleně zažila ve vtahu klid a harmonii.

Spisovatelka Kopecká trávila u manželů Sovákových mnoho času, protože s Jiřím Sovákem pracovala na knihách, kterým se věnoval, když už mu zdraví nesloužilo a nemohl hrát. Tak byla prakticky deset let tichým pozorovatelem jejích zvláštního, ale láskyplného vztahu.

Jiri Sovak

Zdroj: Václav Jirsa / Právo / Profimedia

Moc dobře věděl, jaký má doma poklad

Podle Kopecké Sovák tvrdil: „Andulka se mnou prošla trojím peklem, ale statečně přestála protivenství, nástrahy a útrapy. Zocelila se v boji! A co dneska? Vždyť to vidíš sama, žije se mnou v ráji! Hrozný na tom ale je, že si ráje valně neváží.“

Nechala si manželovu urnu s popelem

Sovák chtěl strávit stáří na chalupě, zřejmě se mu vesnický život zalíbil už v dobách, kdy točil Chalupáře. Chalupu u Stříbrné Skalice miloval a trávil tam poslední roky života a jeho žena tam po jeho odchodu zůstala. Měla tam i urnu s popelem svého manžela, a nakonec ji uložila na zahradě chalupy tajně do země s malým památníčkem.

Bylo pro ni velmi důležité, aby odpočíval v místě, které miloval, kde se učil texty, odpočíval, a nakonec trávil stáří. Nepřála si hrob, kde by byly stále davy fanoušků, a tak zvolila v tichosti pro jeho poslední odpočinek místo, o kterém nikdo nevěděl a kam nebyl volný vstup.

Pro život s populárním hercem obětovala i vlastní děti. Věděla, že by se nikdy s manželem na výchově neshodla a děti by byly soustavně uprostřed neshod. Tvrdila, že její muž a péče o něj vydá za deset dětí.

Nikdy se jí ani nepodařilo urovnat vztahy mezi Sovákem a jeho jediným synem Jiřím Schmitzerem, kterého její muž dokonce vydědil. Ten mu na oplátku nepřišel ani na pohřeb.

Zdroj: Blesk, inStory, Extra

Autor: Lída Kropáčková


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články